Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Makaleler

Adapteyim Adapte!

Adapteyim Adapte!

En güçlü değil, en iyi adaptasyonu sağlayabilen hayatta kalır önermesini hepimiz biliyoruz. Eğer gerçekten en güçlüler hayatta kalabilseydi şu an dünyamızın hâkimi dinozorlar olurdu zaten. Her canlının çevresel faktörlere uyumlan…artlara uyum sağlayamayan dinozorlar tahtlarını hayvanlarının en acımasızı olan insanlığa bırakmak durumunda kaldılar. (Gerçi “değişen şartlar” kavramı biraz naif kalıyor, sonuçta kafalarına göktaşı düşmüş bir güruh.)
Hacer'in Patatesleri

Hacer'in Patatesleri

Üreticinin elinde kalan patates ve soğanların AKP Genel Başkanının talimatıyla yoksul hanelere dağıtılmaya başlandığı haberine verilen tepkiler en çok Hacer’in canını yakmış olmalı ki twitter hesabından “Patatesten yanayım, …rdi. Sonra da verdiği bir röportaja baktım; demiş ki darda olanların yoldaşı canım Hacer, “Bence önemli. Patates doyurucu bir besin. O kadar açlık var ki ben dağıtılan, yapılan hiçbir şeyin neden yapıldığını sorgulamıyorum”
Algılarınız Değerinden Alınır, Satılır, Yapılır

Algılarınız Değerinden Alınır, Satılır, Yapılır

Bir süredir özellikle sokak röportajlarında, çoğunlukla iktidara destek veren vatandaşlardan sıkça duyduğumuz bir fiil var: algı yapmak. İktidarı zorlayabilecek bir mevzu olduğunda vatandaş hemen yetişip büyük oyunu bozuyor: “Alg… de tepe tepe kullanıyor. Bir kitleyi yönetmek demek, aslında tam da kitlenin algısını yönetmek demek zira. Bunun için bir teknik ya da teknikler bütünü bile var: Siz deyin siyasal iletişim ya da halkla ilişkiler, ben diyeyim propaganda.
Gelecek Giderse Ne Kalır Geriye?

Gelecek Giderse Ne Kalır Geriye?

Pandemide ruhsal sağlığı korumak için önerilerde bulunan iyi niyetli bazı danışman ve hocaların, aslında hazcılık arayışını meşrulaştıran kapitalizme hizmet ettiğini söylersek yanlış olmaz. Telkin edilen hazcılık, bireylere acıdan kaçarak küçük zevkler aramalarını söylerken, aynı zamanda bireyin kamusal yaşamdan da uzaklaşmasına neden olmaktadır.
Paskalya'dan Ramazan'a...

Paskalya'dan Ramazan'a...

 Dinle diyanetle işim olduğundan değil ama oldum olası severim dini bayram ve günleri. Bizim muhafazakârlar nasıl ki ahlakı kendisinde kalsın, batının teknolojisini severler ya o hesap, ibadeti dindarlara bırakıp işin eğlencesinde, ye…arı kırmızı beyaz Purim şekerlerinin etrafını sardığında İstanbul daha bir İstanbul olur gözümde. “Olurdu” mu demeliydim? Hem artık İstanbul’da yaşamadığımdan hem İstanbul bu renk cümbüşünü unutalı çok olduğundan…
Sosyal Sürdürülebilirlik ve Dahil Ettiklerimiz

Sosyal Sürdürülebilirlik ve Dahil Ettiklerimiz

Bir yandan ekonomik bir yandan da sosyal olarak hem ülkece hem dünyaca zor günlerden geçiyoruz. İşin sağlık boyutu ile beraber ekonomik yönü de hayatımızı oldukça meşgul ediyor. Diğer taraftan süreçle birlikte büyüyen sosyal sorun…ulacağımızı anlamak zorundayız. Bugün dahil etmediğimiz her birey yarın bizim ya da çocuklarımızın karşısına derin bir sorun olarak çıkacak. Sosyal olarak refaha kavuşmamız hariç tuttuklarımızı dahil etmeden gerçekleşmeyecek.
Devredilen Yokluk

Devredilen Yokluk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü 2020 yılı faaliyet raporunu açıkladı.  2020'de Türkiye'de 6 milyon 630 bin hane sosyal yardım aldı. 2019'da 3 milyon 282 bin 975 olan sosyal yardıma muhtaç hane sayısı bir yılda yüzde 102 arttı.
Ugandalaştıramadıklarımızdan mısınız?

Ugandalaştıramadıklarımızdan mısınız?

Türkiye’de gün geçmiyor ki gün geçmesin ve her geçen gün yeni bir sürprizle gelmesin. Gündemi hem bu kadar değişken hem de bu kadar yoğun başka bir ülke var mıdır, doğrusu bilmiyorum. Savaşta olan, açlıkla boğuşan, Covid-19 d…genelde tek bir, hadi olsun olsun birkaç soruna odaklanmış durumdalar. Türkiye ise rakiplerinin arasından sorun enflasyonuyla sıyrılıyor gibi. Eeee, ne demiş atalar: Büyük başın derdi de büyük olur. Yaşasın, yine dünya birincisiyiz!
Hızlanmak İçin Yavaşlamak

Hızlanmak İçin Yavaşlamak

Önümüzde bir yarış var ve yarışı kazanmak istiyoruz. Bunun için çeviklik, dayanıklılık, yetenek ve hız gerekiyor. Ancak hızın ölçütünün ne olacağı yarışın modeliyle belirlenmekte. Bir maraton yarışında depar atamazsınız…siz şekilde belirleyici bir rol oynuyor. Hızın işleyişteki önemine dair harika bir örneğim var; 1819-1890 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı mucit Christopher Latham Sholes bugün kullandığımız daktilo ve klavyenin mucididir.
Kıbrıs'ın Acı Limonları

Kıbrıs'ın Acı Limonları

Çoğu kişide Balthazar daha derin iz bırakmışsa da özellikle ve nedense Justine’in ağzımda bıraktığı o acı tadı zaman zaman hep hatırladığım İskenderiye Dörtlüsü’nden çok sonra okumuştum Lawrence Durrell’in “Kıbrıs… tatlımsıdır Kıbrıs’ta limonlar, soyup rahatlıkla dilim dilim yiyebilirsiniz portakal gibi. Ya da… Savrulup geldiğim topraklarda öylesine acılaşmıştı ki her şey, Kıbrıs’ın “ekşisi” bile tatlı gelir oldu bana… Kim bilir?
Büyülü Bahaneler

Büyülü Bahaneler

Edebiyatta ve içinde söz barındıran sinema, tiyatro gibi alanlarda anlatımı güçlendirip okuru/izleyiciyi etkilemek için kullanılan bazı söz sanatları vardır. Bunlar sadece edebi metinlerde değil, günlük hayatta da kullanılır; ama g…z sanatlarından bahis açmak değil. Zaten meraklıları, söz sanatlarıyla ilgili küçük bir google taraması yaparak bile çok daha fazla bilgiye ulaşabilir bu konuda. Benim derdim yeni yeni icat edilen bazı söz “sanatları” daha ziyade.
Demokrasi Ne Kadar Yaşar?

Demokrasi Ne Kadar Yaşar?

Herkes için daha eşitlikçi, demokratik bir gelecek için demokrasi ve demokratik sistem arasındaki farkı anlamamız gerekiyor. Demokrasi ve demokratik sistemin kime ait olduğuna ve bunları kimin koruması gerektiğine karar vermeliyiz.
Yaşlılık ve Özgür İrade

Yaşlılık ve Özgür İrade

Hayatımız uzadıkça, yaşlılıkla ilgili bilgi, deneyim ve bakış açılarımız da değişiyor…İnsan hakları alanının giderek uzmanlaştığı bir ortamda çocuklar, göçmen işçiler, engelliler ve kadınlar gibi dezavantajlı grupları…amıyor ve 2018 yılından bu yana yaşlılık, yaşlı insanların problemleri BM birimlerinde ele alınıyor. Tarihsel olarak temel insan hakları ve hukukları ihmal edilen yaşlılar, artık kamuoyu gündeminde daha fazla yer almaya başlıyor. 
Siber Zorbalıkla Mücadele Nasıl Olmalı?

Siber Zorbalıkla Mücadele Nasıl Olmalı?

Maalesef internet üzerinde, özellikle sosyal ağlarda en çok karşılaştığımız sorunlardan biri kuşkusuz siber zorbalık. Düşüncelerinizi ifade ettiğinizde veya uygun gördüğünüz herhangi bir içeriği paylaştığınız çeşitli gr…tehdit, taciz, utandırılmak ya da nihâi olarak hedef gösterilme ve linç edilme şeklinde ortaya çıkıyor. Sizi ve çalışmalarınızı itibarsızlaştırmayı amaçlayan aşağılama, hakaret kampanyaları ile karşı karşıya kalıyorsunuz.
Sakın Aşağıya Bakma!!!

Sakın Aşağıya Bakma!!!

Özellikle bir kaçan bir de kovalayan iki karakterin başrolde olduğu Tom & Jerry, Sylvester & Tweety ve Road Runner & Coyote gibi çizgi filmlerde çok aşina olduğumuz bir sahne vardır: Genellikle şovun sevilmeyeni olan kovalayan k…a durup aşağıya baktığı anda düşmeye başlar. Çizgi filmin kurgusal gerçekliği içine dahil olan izleyici de şunu düşünür: “Acaba aşağıya bakmasaydı, boşlukta hareket ettiğini fark etmeseydi ilerlemeye devam edebilir miydi?”
Yok Deyince Yok Olmuyor!

Yok Deyince Yok Olmuyor!

Evler bakımsız; çatlamış, boyasız duvarlar, rutubetli odalar, kırık dökük sobalar. Burası “yoksunluk”, burası “tehlikeli”, burası “bizden” olmayanların mahallesi. Sabahın ilk ışıklarıyla kentin merkezinde ya da dışın… orası. Aylarca fabrikalarda, tekstil atölyelerinde, aç susuz çalıştıkları milyonluk inşaatlardan parça parça aldıkları ücretlerle  elektriği, suyu, kirayı ama asla üçünü birden değil, "sadece en acilini" ödemeye odaklanırlar.
Kızıl Kraliçe Etkisi

Kızıl Kraliçe Etkisi

Belki bana öyle geliyor ama rakip, rekabet vb. kavramlar son yıllarda farklı noktalara evrildi. Eskiden Seferoğulları-Tellioğulları ayrımı kadar keskin olan kutuplaşmalar, günümüzde daha belirsiz ancak daha sert yaşanıyor. Ezeli rekabe…oşkusuyla devam ederken kurumsal işletmeler daha tatlı bir fair-play içindeler. “Kendini geliştirmek” sloganı ise bu karşıt tarafların birleştiği tek nokta ve herkes kendine yatırım yapmanın en büyük kazanım olduğunu belirtiyor.
Günümüz Siyasetinin Düşmanı: Çeşitlilik

Günümüz Siyasetinin Düşmanı: Çeşitlilik

Bugün dünyanın hemen her ülkesinde siyasetin birincil düşmanı çeşitlilik. Hangi konuda olduğu önemli değil. Doğada, düşüncede, inanışta, yaşayışta, bilimde, teknolojide, ekonomide... Farklı bir şeyler düşünüyor veya istiyorsanız, dikkatli olun. Bütün dünyada yükselen fikirsiz totaliter sağ siyasetin düşmanı sizsiniz!
Örgütlenemeyenler

Örgütlenemeyenler

Geçtiğimiz hafta Reportare Youtube kanalında Alper Sesli’nin hazırladığı Aklıma Takılanlar programının konuğu akademisyen Yörük Kurtalan oldu. Sivil toplum üzerine şahane bir sohbetti ve zaman adeta su gibi akıp geçti. Merak e…de Gençlik Çalışmaları eğitimiyle bu tanışıklık devam etti. Engelli olan ve olmayan gençleri aynı çalışmaya dahil etme fikrini kafama sokan hocamdır sevgili Yörük. Türkiye’de gençlik alanına katkısı son derece kıymetlidir.
Pandemi, Su, Sabun, Filistin

Pandemi, Su, Sabun, Filistin

Son aylarımız hep pandemiyi konuşarak ve tartışarak geçiyor. Herkes bu küresel salgından bir şekilde etkilendi, yakınlarını kaybedenlerden, işini kaybedenlere, eğitim umutlarını kaybedenlere kadar birçok kaybedişe rastladık. Pandem…ek ve Filistin ve Covid-19 ilişkisini kısaca irdelemek istiyorum. Yazıyı yazmaya başlamadan önce covid-19’dan korunmak için gereken en önemli etkenleri aklıma getirdim, Filistin ve pandemi konusunu bu yöntemler üzerinden değerlendirdim.
Eşik Medyası

Eşik Medyası

Kapı önünde yapılan konuşmalar pek sevilir kimilerince. Eşikte durulur; ev sahibi içeride, misafir kapının bir adım dışındadır. “Allahaısmarladık”lar “Hoşçakal” lar sıralanırken taraflardan biri son bir hamleyle bir şey s…alırsa bu işin içinde gerçekten de başka bir iş var. Kapı önlerinde konuşmayı genel olarak bu kadar seviyor olmamızın bir anlamı olmalı. Eşikte durup konuşmanın sağladığı bir pratik faydadan söz edilebileceğini düşünüyorum.
Sus ve Beğen Beni!

Sus ve Beğen Beni!

Fotoğraf albümleri yıllar boyunca bir samimiyet göstergesi olarak kullanıldı. Samimiyet çıtasında belirli bir noktaya ulaşan komşularımıza, arkadaşlarımıza ya da uzaktan akrabalarımıza adeta bir ritüel gibi fotoğraf albümlerimiz …t dakika sonra serumla fotoğraf çekilmek ve sayfalarımıza eklemek tedavilerin doğal seyri olarak görülmeye başladı. Ve ilginç bir konsept olan, bir butona basarak beğeni ifade etmek, yaşantılarımızda ciddi bir alan kaplamaya başladı.
Gelecekteki Ben'e Düşmanlaştırılmak

Gelecekteki Ben'e Düşmanlaştırılmak

Irkçılık ve cinsiyetçilik gibi diğer önyargılarla birlikte yaşçılık/ yaş ayrımcılığı/ ageism gelecekteki benliklerimizi hedeflemede benzersizdir. Yaş ayrımcılığı insanlara yaşlarına göre önyargı içeren bir ayrımcılık t…ha genç insanlar, kendilerinden yaşça daha büyük olan insanların "yaşlarına göre davranmaları gerektiğini" ve gençlerin kimliklerini, konuşma kalıplarını ve giyim tarzları gibi şeyleri çalmaya çalıştıklarını düşünürler. 
Gül Gül Ölüyoruz

Gül Gül Ölüyoruz

İletişimde jest ve mimiklerin sözler kadar, hatta bazen sözlerden çok daha fazla etkisi olduğunu biliyoruz. Yüzün ve vücudun aldığı şekil, çeşitli işaretler, anlamlı/anlamsız ifadeler de iletişime dahil. Bu konuda en etkili araçla…şüp gerçeklikten kaçmanın, gerçek hayatla yüzleşmekten imtina etmenin bir yoluna da dönüşebiliyor. Gülme sırasında salgılanan ve ağrı kesme konusunda morfinden 30 kat daha etkili endorfin hormonuna boşuna mutluluk hormonu denmiyor.
Metaya Dönüşen Sanat/ Meta Olarak Üretilen Sanat...

Metaya Dönüşen Sanat/ Meta Olarak Üretilen Sanat...

Bu hikayede geçen kişilerin, olayların ve yerlerin gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi yoktur. Tamamen hayal ürünüdür. Ancak bazı kişiler, olaylar ve yerler gerçek olabilir. Kurgu gerçek olmasa da gerçek olabilir. En azından başka yerlerde, başka zamanlarda, sanat sektöründe ve/veya kendi sektörünüzde…
Kolektif Bilinç, Kültür ve İlerleme

Kolektif Bilinç, Kültür ve İlerleme

İlk olarak Emile Durkheim tarafından kullanılan kolektif bilinç kavramı, günümüzde geleneksel olarak tüm evrenin bilgi birikiminin tamamını ifade eder. İnsanlığın kolektif bilincini, binlerce yıldır birikmiş bilginin bir hard-disk’de kaydedilmiş külliyatı olarak hayal edebiliriz. Homo-sapiens’in ortak bir dosyada biriktirdiği tüm bilgi, kazanım, düşünce, yeti, arzu ve mücadelelerin hafızası.
21 Şubat Ne Günü?

21 Şubat Ne Günü?

UNESCO’nun 1999’da aldığı bir kararla dilsel çeşitliliğin ve yerel dillerin korunması, çokdilliliğin teşvik edilmesi gibi konularda farkındalık yaratmak amacıyla 2000 yılından bu yana 21 Şubat, Uluslararası Ana Dili Günü olarak…kullanılabilecek kavramlar mı? Cevap veriyorum: Hayır. Bunlar dilbilimin farklı alanlarında bambaşka anlamları olan terimler, dolayısıyla dille ilgili bir günü kutlarken dile ilişkin trajikomik bir hata yapıldığı açık. İzah edelim.
Son Yılların Havalı Kavramı: MULTITASKING

Son Yılların Havalı Kavramı: MULTITASKING

Sabah uyandık. Yataktan kalktık. Kahve makinesinin fişini taktık. Dişlerimizi fırçaladık, tıraşımızı olduk. Giyindik ve demlenen kahvemizi alıp işimize doğru yola çıktık. Ne kadar düzenli ve belirli bir sıra içinde… Peki, evli… işlerin sarpa sardığı biçimle uğraşma hali literatürde “multitasking” olarak tanımlanıyor. Kelime anlamı olarak “çoklu görev” olarak açıklanabilir. Birden fazla işle aynı anda uğraşabilmenin en havalı anlatım biçimidir.
Engel Benim, Sensin, Biziz!

Engel Benim, Sensin, Biziz!

Toplum günlük yaşamda “sakat” “kör” “sağır” gibi ifadeleri hakaret olarak kullandığı için “engelli” diye bir şey uydurulmuş. Buna karşın kamu, yerel yönetimler ve pek çok sivil toplum örgütü hatırı sayılır zaman…büyük bir kısmı “siz engelsizsiniz asıl engeller kalpte” gibi yaklaşımları pelesenk haline getirmiş. Sözde her şey “engelsiz” ancak tüm yaşam pratiği engeller üzerine kurulu. Caddeler, sokaklar, parklar her yer engellerle dolu.
Biraz Konuşalım mı?

Biraz Konuşalım mı?

İnsan ilk olarak ne zaman konuştu kesin olarak bilmiyoruz. 40 bin yıl önce şimdikine benzer bir dil kullanımı olduğu kesin, arkeolojik ve biyolojik verilere göre bu süreyi 2 milyon yıl öncesine kadar uzatanlar da var[1]; ama biz 40 bin y… daha da susmadık. Konuşmaya başlamamızın sebeplerine ya da dili ortaya çıkarmamızı zorunlu kılan koşullara ilişkin de kesin bilgilere sahip değiliz. “Dil nasıl ortaya çıktı?” bilim için cevabı en zor sorulardan biri hâlâ.[2]
Devrim mi? Almayalım!

Devrim mi? Almayalım!

“Gök konuksal avrat, çok oturgaçlı götürgeç, ulusal düttürü, tavuksal fırlatı” ve daha niceleri… Bir türlü eskimeyen, maalesef azalarak da olsa bitmeyen bir şehir efsanesine göre bunlar sırasıyla, “hostes, otobüs, millî ma…se de TDK neden “yumurta” gibi özbeöz Türkçe bir sözcüğe “Türkçe” karşılık önersin ki zaten!? İyi de nereden çıkmış bu söylenti ve neden hâlâ dolaşımda? Bunun cevabını almak için bir miktar geriye gitmemiz gerekiyor.
Sosyal Normların Bedeli

Sosyal Normların Bedeli

Sadece ilişkilerimizde değil hayatımızın her alanında mesafelerin oldukça önemli olduğu bu günler beni sosyal normlarımızı da düşünmeye itti. Sosyal normlar; sosyal etkileşimler içinde bulunduğumuz kişilere karşı gösterdiğimiz…imi düşünüyor ve size hürmet gösteren çocuklara nakitle cevap verdiğinizi, bunu diğer insanlara uygulamadığınızı fark ediyorsunuz. Ve kayınvalidenize 100 lira uzatıyorsunuz. “Ellerinize sağlık annecim her şey mükemmel olmuş.”
Bu Toprakların Değişmeyen

Bu Toprakların Değişmeyen "Mahur Beste"si...

Ahmet Hamdi Tanpınar. Kiminiz okumuştur belki eserlerini. “Huzur”u ve “Mahur Beste”sinin Türk edebiyatında tartışmasız bir yeri vardır herhalde ve Tanpınar’ın… Mahur Beste 1944 yılında tefrika halinde yayınlanıyor. Bir kitap olarak basımı ise ancak ölümünden sonra 1975 yılında mümkün oluyor. Kitaptan bir alıntı değişmez Mahur Beste’mizi çarpıcı bir dil ile anlatıyor.
Külüne Muhtaç Olunmayan Komşu

Külüne Muhtaç Olunmayan Komşu

Ülkemizde engelli yurttaşların büyük bir kısmı en temel insan haklarından biri olan eğitim hakkına eşit şekilde erişemiyor. Bir diploması, mesleği olmayan engelli insanlar istihdam edilemiyor ve ekonomik özgürlüğünü kazanamıyor ve  öznesi olduğu bir yaşam kuramıyor.
Bir Gecede Cahil Kalmak Mümkün müdür?

Bir Gecede Cahil Kalmak Mümkün müdür?

Oldum olası soru cümlesi şeklinde atılan başlıkları sevmişimdir. Yazar için konuya rahat bir giriş yapma imkânı sağlamasının yanı sıra okurda da merak uyandırır ve soru ne kadar tuhaf olursa beklenti o kadar yükselir. Bu yazının…iği” okuma-yazma biliyor olmakla eşit görüp ümmîlikle cahilliği birbirine karıştırmak ya da bile isteye bir kafa karışıklığı yaratama isteği gibi görünüyor. “Cahillik nedir?” sorusu başka bir tartışmanın konusu olabilir.
Sosyal Medya Duygularımızla Oynuyor

Sosyal Medya Duygularımızla Oynuyor

Malumunuz çeşitli çeşitli sensör, kamera ve algoritmalarla tüm davranışlarımız izlenip bu davranışlarımız üzerinden analizler yapılabilmekte yıllardır. Özellikle internet çağında bu izleme-dinleme faaliyetleri başka bir boyuta …ıklı beslenme üzerine sohbet ederken kullandığınız anahtar sözcükler üzerinden sizi dinleyen cihazınızdaki uygulama, sonrasında reklam verenin ürününü siz internette gezinirken gözünüzün içine sokacak şekilde de yerleştiriyor.
Milletin Dili, Dilin Milleti

Milletin Dili, Dilin Milleti

Milliyetçilik yine, yeniden Türkiye’nin gündeminde. Aslında milliyetçilik bir siyasal proje ve hareket tarzı olarak hiçbir zaman Türkiye’nin gündeminden çıkmadı, çıkması da bir hayli zor görünüyor. Özellikle “Çözüm Süreci…karanlık dehlizlerine girmekten ziyade, Türk milliyetçiliği özelinde de olsa milliyetçilik ile dil arasındaki ilişkiyi, özellikle de milliyetçi bir projenin en başta dille kurduğu ilişkiyi dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.