Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Vera Hanım pek nazlandı bu hafta. Hazırladığı battaniyeyi Ali İsmail Korkmaz'ın doğum günü için ALİKEV'in de izniyle vakıf yararına twitter hesabı üzerinden satışa sunacakmış. O yüzden pek meşgulmüş! Tamam elbette çok mühim ve harika bir iş yapıyor ama... Tarif gelmezse bu pazar ne yiyeceğiz biz değil mi? "Sen böyle güzel işler de yaparsın, güzel tarifler de verirsin Vera'cığım" deyince dayanamadı... Hadi bu hafta da iyiyiz! Haftaya Allah kerim!

Vera: Bu hafta ofiste tava böreği yaptım ya, çok kişi sordu "tarifi nerede bunun?" diye... Sen şimdi kalori, sağlık, bozulan buğday genleri falan diyeceksin biliyorum ama benim bu tarifi vermem gerek.

Sinan: Tamam bir şey demeyeceğim söz. Ver şu tarifi!

Vera: Seninle uzun uzun lak lak da yapamam. Çünkü 18 Mart Ali İsmail Korkmaz'ın doğum günü. ALİKEV'in izni ile benim twitter hesabım üzerinden açık artırma yapacağız ve hazırladığım battaniyeyi Vakıf yararına satışa sunacağım.

Sinan: Pek güzel bir iş yapmışsın. Ne güzel işte?

Vera: Evet ama 18 Mart'a bir şey kalmadı ve benim daha çok işim var. O yüzden al tarifini git!

Sinan: Kırıcısın! Bari yanına bir çay demleyip tadına bakaydık? Vera: Sinan!! Sinan: Aman tamam ya! Tamam! Ben gider evde kendi kendime denerim! Ver hadi tarifi...

Vera: Adı üzerinde, tava böreği! Tavada pişirilecek! Bunun için teflon tava öneriyorum da yeni çıkan seramikler demirler vs ler de olur. Önemli olan içini düzgün hazırlamak ve ısı ayarı. Ben malzemeleri 3 yufkaya göre vereceğim oranı. Ona göre artırabilir ya da azaltabilirsin.

tava böreğiMALZEMELER:

3 adet yufka

beyaz peynir

dere otu

maydanoz

bir çay bardağının çeyrekten az dolusu sızma zeytinyağı

1 yumurta

yarım çaybardağının az üstünde süt

bir çimdik tuz

YAPILIŞI:

Önce dere otunu maydanozu incecik kıyıp, beyaz peyniri ezerek yeşilliklerle birlikte güzelce karıştırıyoruz. Tavayı güzelce yağlayıp bir yufkayı tavaya güzelce yerleştiriyoruz. Yerleştiriyoruz derken, yufka tavadan büyük tabi de dışarı taşan yaprakları sonra kapatacağım bohça gibi.

Aman diyeyim buna dikkat!

Sonra bir kapta tuzu, sütü, yağı , tuzu iyice karıştırıyoruz. bir kaşık yardımı ile yufkanın üzerine bir kaç kaşık döküp elimizle yayıyoruz. sonra diğer yufkaları irice parçalıyoruz. Bir kat daha yufkadan döşeyip yine bunu da aynı şekilde ıslatıyoruz. Sonra peynirli iç harcımızdan biraz serpip, tekrardan yufka yayıp gene yufkayı ıslatıyoruz. Sonra bir kat daha yufka yayıp ıslatıp gene harç koyuyoruz. Bu sıra ile harc ve yufka bittikten sonra ustünü tavadan taşan yufka ile güzelce kapatıp tekrar sosluyoruz. Ocağın altını kısık ayarda yakıp tavanın ağzını kapatarak ara sıra ters yüz ederek nar gibi olana kadar pişiriyoruz. Burada sıvı ayarı cok önemli! Yufkaları çok ıslatırsanız lapa olur az ıslatırsanız kuru olur. Normal börek yapar gibi ıslatmamalısınız. Mutlaka da kısık ateşte pişmeli ki ağır ağır içini alsın. Bu börek kavrulmuş kıyma ile de patatesle de mantarla da , yani neden börek yapıyorsanız onunla olur. Hadi kaçtım ben afiyet olsun