Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Çoğumuzun severek tükettiği somon, Vera'nın elinde lezzetli bir gençlik iksirine dönüşüyor bu hafta... Eğer zaten somon seviyorsanız hemen mutfağa! Somona mesafeliyseniz, işin ucunda güzellik var... Demedi demeyin!

Vera: Sinan hep genç kalsak ne güzel olur değil mi? Hoş ben daha aşırı gencim de senin için de geç kalmış sayılmaz bence? Bir gün bir cilt doktoru " boşuna veriyorsunuz o paraları kremlere ne yediğinize dikkat edin ki genç  kalasınız" demişti 

Sinan: Ne diyorsun bacım sen?

Vera: Somon anlatıyorum somon! Şu elimde görmüş olduğun balık var ya?  İşte bu şahane balık aynı zamanda bir gençlik silahı! Haftada en az 2-3 kere tüketsek ne güzel oluruz.  Hımm… Canım gerçi sen 7 gün tüketsen daha iyi olacak sanki?

Sinan: Vera! Bu hafta Ulvi özel istekte bulunmuş olmasın beni delirtmen için? Hadi seninle uğraşamam hadi! Ver şu tarifi de gideyim!

Vera: Ay tamam kızma! Veriyorum tarifi:

MALZEMELER:

2-3 dilim fleto somon / derilerinden ayrılmış

1 portakalın suyu

1 portakalın kabuk rendesi

1 bardak süt

taze bir kaç dal ince doğranmış biberiye ( yoksa kuru biberiye de olur)

1 defne yaprağı

1 limon kabuğu rendesi

1 limon suyu

2-3 diş sarımsak

2-3 dal maydanoz

tuz karabiber

sızma zeytinyağı

1 bardak beyaz şarap

TERBİYE:

Sinan'cığım aslında pişirmeden 1 gün önceden terbiyeye yatırılırsa daha güzel olur ama sabahtan hazırlayıp akşamına da pişirilebilir. Öncelikle somonları güzelce yıkayıp kurulayıp terbiye yapılacak derince kaba koyuyoruz. Üzerine 1 bardak sütü, rendelenmiş portakal ve limon kabuklarını ve 1 portakalın suyunu döküyoruz.  Sarımsakları dövüp, biberiyeleri de ince ince doğrayıp , defne yaprağı tuz ve karabiberle aynı kaba ilave ediyoruz. Yarım çay bardağı kadar zeytinyağını da ilave edip bu sosa balıkları güzelce buluyoruz.  Ağzını kapatıp dolapta dinlendirmeye bırakıyoruz. 3-4 saatte bir ara sıra balıkları mıncıklamadan karıştırmanızı tavsiye ederim.

PİŞİRME:

Şimdi dinlenmiş balıkları nasıl pişireceğiz.?

Bu tarifi bir kaç farklı şekilde pişirebilirsiniz. Hepsiyle de lezzetli sonuç alınıyor.

İlk yöntem balıkları sostan alıp ızgarada önü arkası pişene kadar pişirmek…

İkinci yöntem balıkları yağlı kağıda sarıp iyice kapatıp, 200 derece ısıtılmış fırında pişirmek…

Ya da balıkları fırın tepsisine alıp, 1 bardak beyaz şarap, bir limon suyu, biraz zeytinyağı ve ince kıyılmış maydanoz ile hazırlanmış  sosun içinde yine 200 derece ısıtılmış fırında pişirmek!

Hangisini tercih ederseniz edin, afiyet olsunJ