Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Vera'nın mutfağında bu hafta "Solanum Melongena" lı köfte var. "O da ne?" mi diyorsunuz? Patlıcan patlıcan! Latince adıyla Solanaceae familyasından bu lezzetli bitkinin geçmişi M.Ö. 5. yüzyıla, Hindistan'a dayanıyor. Hindistan'dan Afrika ve Doğu Akdeniz'e yayılan patlıcanı zavallı Avrupalılar ancak 16. yüzyılda tadabilmişler. Neyse, biz Vera'ya dönelim:

Vera: Hayırdır pek entel gördüm seni bu hafta? Patlıcanın menşeini anlatarak girizgah yapmalar falan?

Sinan: Büyükşehir çalışıyor hanıııım!

Vera: Hııı... İyi ama seninle fazla çene çalamayacağım bu hafta. Doğrudan mevzuya giriyorum. Patlıcanlı köfte yapıyoruz. Hadi sen ikimize birer kahve koy, ben de okuyucuya tarifimi vereyim. İkide bir lafa girip canımı da sıkma tamam mı? Başlıyorum:

Bu hafta akdeniz mutfağının olmazsa olmazı nedense bizimkileri de yediklerinde mutlu eden patlıcanla ilgili bir tarif hazırlayalım dedim sevgili okuyucu. Evet, mevsimi geçti ama şu aralar hâlâ son ürünleri yakalayabilirsiniz.

Patlıcanlı KöfteMalzemeler:

500 gr dana döş kıyma

250 gr kuzu kıyma

ya 2 adet bostan patlıcanı ya da 4 adet iri patlıcan

1 avuç bayat ekmek içi

çeyrek bağ maydanoz

yarım demet taze soğan ( yoksa 1 iri kuru soğan)

3 büyük domates ( yada 3 corba kaşığı salça)

2 diş darımsak

1 yumurta

1 çay kaşığı toz şeker

kızartmak için zeytin yağı

yarım su bardağı un

tuz kara biber kekik

Gelelim yapılışına:

Sinan'cım patlıcan çok körpe değilse ya da hani Mersin Adana taraflarında yetişen o minik patlıcanlardan değilse, mutlaka kullanmaya başlamadan önce "acısını çıkarmak" dediğimiz işleme maruz kalmalı. Bu yüzden, bu yemeğe başlamadan önce ilk yapılması gereken şey patlıcanları hazırlamak! Tarifte patlıcanları küp küp kullanacağımız için önce patlıcanları alacalı soyup küp küp doğramamız ve sonra da bol tuzlu soğuk suya atmamız gerekiyor. Biz kıyma harcımızı hazırlayana kadar patlıcanlar acısını salacaktır.

Her iki kıymayı da yoğurma kabına alacağız. Ben yeşil soğan bulduğum için yeşil soğan kullanacağım ama kuru soğan kullanmak isteyenler de yeşil ya da kuru farketmez soğanlarını incecik doğramalılar.

Sinan: Ne şekil şu “incecik” Vera?

Vera: Öfff araya girmesen öleceksin değil mi?  Kuru soğanlar minik minik, küp küp! Minik derken aşırı minik… Bayağı minik yani! Hani çiğ köfteye katılır gibi. Taze soğanları da incecik doğrayacaklar ama doğrarken beyaz kısmı geçip yeşil kısma geldiklerinde sadece körpe olan yerleri doğranmalı. Daha detaylı nasıl anlatılır bilemedim.

Sinan: Soru sorduk bi dövmediğin kaldı! Dedim sana videolu yapalım şu işi diye kabul etmedin. Artık mecbur Bilal'e anlatır gibi anlatacaksın!

Vera: Dil de papuç! Neyse… Soğanı doğradık, peşinden maydanozları da incecik doğrayacağız. Sonra doğradığımız tüm malzemelerle birlikte 1 avuç bayat, un gibi inceltilmiş ekmek içini, kekiği, tuzu karabiberi ve 1 yumurtayı da kıymaya ilave edip güzelce yoğuracağız. Yoğurduğumuz kıyma, kabında dinlenirken sıra patlıcanlara gelecek.

Tuzlu suda beklettiğimiz patlıcanları süzgece döküp güzelce yıkayarak önce tuzundan arındıracağız. Bu çok önemli bak! Nedenine gelince, patlıcanların kızartılırken yağ çekmemesi için kızartmaya başlamadan evvel tuzlanması lazım. Yıkayıp iyice tuzundan arındırmazsak bu sefer çok yağ çeker. Patlıcanları yıkadıktan sonra elimizle hafifçe sıkıp sularından arındırdıktan sonra üzerlerine tuz serpip karıştıracağız. Bu sırada tavanıza bir miktar yağ dökün. Evet Sinan, zeytinyağı! Sen sormadan ben söyleyeyim dedim. Yağ iyice kızınca patlıcanları kızartıp bir havlu kâğıdın üzerine alacağız. Tabi bu patlıcanları çok çok kızartmıyoruz. Sonradan 2 kere daha pişeceği için rengi dönsün yeter. Ayarında bir kızartma olacak…

Artık köfteleri hazırlayabiliriz. Kıymadan elimize bir parça alıp, aça aça çay tabağına yakın bir genişliğe getireceğiz. Sonra içine kızarmış patlıcanları koyup güzelce kapatacağız. Yanınızda bir kâse su olursa arada parmaklarınızı buna batırıp bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz.Tüm köfteler hazırlandıktan sonra geniş bir kaba unu döküp köfteleri önce una sonra kızartma tavasına alıp güzelce ama çok da kurutmadan kızartacağız.

Sinan: Domates salça ve sarımsak demiştin. Onları nerede kullanıyoruz?

Vera: Dedim ve şimdi sıra onlarda. Domatesleri rendeleyip kızgın yağa atıyoruz. Sonra sarımsakları ezip ilave ediyoruz. Domatesin asidini alması için 1 çay kaşığı şeker ilave ediyoruz. Tuzunu kendi damak tadınıza göre ilave edip yoğun bir sos olana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Sos yoğunlaşmaya başlayınca içine köfteleri de döküp 5 dakika da bu şekilde pişirip servis ediyoruz. Domates kullanmak istemeyenler bunu salça ile de yapabilirler ama asla domatesle elde edilen tat yakalanamıyor. Hadi bakalım afiyet olsun.