Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Vera bu hafta vejeteryanları da, et severleri de mutlu edecek bir tarif veriyor. Renkli patates topları! İsterseniz kıymalı, isterseniz tavuklu, isterseniz sebzeli... Tam bir pazar atıştırmalığı... Hadi afiyet olsun.

Vera: Herkes bu aralar farklı yemek tarifleri istiyor Sinan. Vejeteryanlar etsiz, etçiller etli olsun diyor. Her şeyi yiyenler farklı lezzetler arıyor. Eh, ekonomik durumlar da malum. Bendeniz de söylemesi ayıp hayatın her ekonomik aşamasından süzüldüğüm için herkesi, her keseyi mutlu edecek bir tarif geliştirdim. Bu tarifi birkaç şekilde uygulayacağız. Şimdi buradan hareketle, bu tarifleri uygulayanlar mutlulukla dolacak demeyi çok isterdim ama diyemiyorum.

Sinan: Efendim Vera???

Vera: Tamam tamam, ters ters bakma! Veriyorum malzemeleri.  Önce dış malzemeyi veriyorum:

Patates ToplarıDış Malzemeler:

3 patates

1,5 çorba kaşığı un

2  yumurta

2 avuc ince kıyılmış ıspanak

1 su bardağı haşlanıp ezilmiş kırmızı pancar

tuz karabiber

3 çorba kaşığı zeytinyağı

iç malzemeler için

Etli isteyenler için 250 gr kıyma

Tavuklu isteyenler için 1 haşlanmış tavuk göğsü

Sebzeciler için ise

250 gr mantar

2 kuru soğan

1-2 sivri biber

1 diş sarımsak ( isteğe bağlı)

1 bardak rende kaşar (isteğe bağlı)

tuz karabiber

 Gelelim yapılışına:

Önce dış kabuk oluşturacağımız malzemeyi hazırlayacağız. Patatesleri , havucu ve ıspanağı ayrı ayrı haşlayacağız. 3 renk top hazırlayacağımız için birbirlerine hemen karıştırmamamız gerekiyor. Haşladığımız patatesleri iyice ezeceğiz. Sonra ayrı bir kapta pancarı da püre haline getireceğiz. Ispanağın iyice suyunu çekip ya incecik ama gerçekten incecik kıyın ya da rondodan geçirin ki en iyisi rondodan geçirmeniz. Patatesin içine 1,5 çorba kaşığı unu, 1 yumurtanın tamamını, 3 çorba kaşığı sütü, tuzu karabiberi ve zeytinyağını ekleyip iyice yoğuralım . Zeytinyağı istemeyenler 1 çorba kaşığı tereyağı da kullanabilirler.  Elde edilen hamuru 1 büyük 1 orta 1 küçük parca olmak üzere 3 e böleceğiz. Göz kararı… Büyük parçaya ıspanakları, orta boy parçaya pancarları  karıştırıp iyice homojen bir karışım elde ediyoruz. Kalan diğer parçayı ise sade kullanacağız.

Gelelim içleri hazırlamaya… İçleri istediğimiz gibi çeşitlendirip hazırlayabiliriz. Ben 3 örnek veriyorum.

Kıymalı yapacağımız içler için kuru soğanı incecik kıyıp, kıyma ile birlikte iyice suyunu çekene kadar kavuruyoruz. Bu aşamadan sonra bu harca istersek incecik kıyılmış biber, incecik kıyılmış , çekirdekleri çıkarılmış ve suyu süzülmüş domates ve  dövülmüş sarımsak da ilave edip yine iyice suyunu çekene kadar kavurup tuz karabiber hatta istersek kimyon gibi çeşitli baharatlarla çeşnilendirebiliriz. Önemli olan suyunun içinin iyice çekilmiş olması.

Tavuklu iç için ise tavuğu haşladıktan sonra didikleyeceğiz ve yine soğan, domates ve biber ile domates suyunu iyice çekene kadar kavuracağız.

Mantarlı iç için mantarları yine ince ince doğrayıp soğan, biber ve domates ile iyice suyunu çekene kadar kavuracağız.

 İçler hazır olunca arzu edilirse rendelenmiş kaşarlar ilave edilecek.

Şimdi tüm içler ve dışına kaplama yapacağımız malzeme hazır olduğuna göre toplarımızı hazırlayabiliriz.

Elimize bir parça istediğimiz dış harçtan alıp küçük bir top yapıyoruz. Sonra topun içine bastırarak, iç harç koyacak kadar genişletip istediğim harçtan koyup tekrar kapatarak yağlı kağıdın üzerine fırın tepsisine diziyoruz. Tüm harç ve iç bitene kadar bu işleme devam ediyoruz. Servise yakın 150 derecelik fırında 15-20 dakika kadar pişirip sonra servis ediyoruz. Servis aşamasında üzerine istediğiniz yeşillikleri hatta peynir rendelerini serpebilirsiniz.

Hepsi bu kadar! Yapın bakalım, sonucu benimle de paylaşın. Hadi afiyet olsun.