Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Vera'yı tutmak giderek zorlaşacağa benziyor. Hanımefendi artık istek tarifler almaya başladı! Bu hafta bir okuyucusunun ricasını kıramayarak Arpa şehriyeli karides tarifi paylaşıyor. Hadi bakalım sıvayın kolları, doğru mutfağa!...

Vera: Sinan hani böyle şarkıcılardan istek istiyorlar da söylüyorlar ya? Bu hafta benden de karides tarifi istediler. 

Sinan: Hah! Bir bu eksikti! Popüler kadınsın tabii! Artık istekler de gelmeye başladı. Peçeteye yazıp mı yolladılar garsonla?

Vera: Sen kafa bul, kafa bul! Bu tariflerden bir yemek kitabı çıkarıp dünya çapında ünlü olduğumda çok ararsın beni!

Sinan: Vaay! Önce kitabı basar, sonra kıçına tekmeyi atarım diyorsun yani?

Vera: Aşk olsun! Yapar mıyım hiç öyle bişi! Ama bak ben küçükken de dansöz- şarkıcı olmak isterdim. Uhde kaldı içimde! Neyse bu hafta, arkadaşımızın istediği tarif tam bir kış yemeği çok seveceksin! Malzemelere geçmeden önce baştan söyleyeyim, karidesi taze alıp haşlayarak da yapabilirsiniz ya da iri boy donmuş karidesle de olur. Benim tercihim tabii jumbo karidesten yana da illa o minnak, kuşyemi kadar karidesler ile de yapmak isteniyorsa yapılabilir. Tabii o zaman paketin tamamını kullanmanız lazım.

karidesSinan: Taze karides işi zor be Vera?

Vera: Yok, yok zor değil. Taze karidesin yerini hiçbir şey tutmaz, azıcık zahmete de değer bence… Hem daha ekonomik, hem daha lezzetli!

Sinan: Yahu taze mi bayat mı nasıl anlayacağız karidesi de güvenle alacağız?

Vera: Koklayacak şekerim! Eğer amonyak gibi kokuyorsa kesinlikle alma. Üzerinde hafi siyah noktacıklar oluşmuşsa, dışı sümüksü bir dokuya dönüşmeye başlamışsa ve rengi solgunsa bu işaretler de karidesin bayat olduğunu  gösterir.

Karidesin kabuğu suya çok lezzetli bir tat verir. Taze karides ile bu yemeği yapmaya karar verenler asla haşlama suyunu atmasınlar. Yapacağımız bu yemekte sade su yerine bu suyu kullanırlarsa muhteşem bir lezzet onları bekliyor.

Sinan: Nasıl haşlıyoruz bunu?

Vera: Karides çok uzun haşlanmaması gerekiyor. Bu sebeple bir tencereye suyu koyup kaynadıktan sonra içine 1 dal defne yaprağı, 5-10 adet tane karabiber, 1 orta boy iri kesilmiş soğan, 2-3 dal kereviz sapı ,yarım fincan sirke ilave edip bunların aromasını suya vermesi için 10 dakika kadar kaynatın sonra karidesi ilave edip 3-4 dk haşlayıp karidesleri çıkarın.

Sinan: Ya ayıklaması?

Vera: Karideslerin önce kafasını koparıp sonra bacaklarının olduğu yerden doğru açarak daha rahat temizleyebilirsin. Kuyruklarını istersen bırakabilirsin, çok şık duruyor bence! Ama karidesin tam sırt kısmında, kuyruğa doru inen, siyahımsı bir zımbırtı göreceksin, onu bir kürdan ya da keskin bir bıçak yardımıyla alman gerekiyor. Sırtı incecik yarıp çekip çıkarabilirsin onu. Bak bu önemli, yoksa karideslerin keyifsiz, acımsız bir tat alıyor. Minik karideslerde sorun değil de, büyüklerde şart.

Sinan: Peki tarife geçelim artık.

Vera: Tamam, malzemeleri vereyim önce:

karidesMalzelemeler:

20 tane iri karides

1 su bardağı arpa şehriye

1 orta boy pırasa

1 orta boy kuru soğan

1 adet kapya biber

1 adet chili biber ( acı seviliyorsa tabii… yoksa şart değil )

Dekor içih 8 adet kiraz domates (isteğe bağlı)

500 gr domates püresi

100 ml bira veya beyaz şarap

50 gr. tereyağı

1 çay bardağının yarısı sızma zeytinyağı

1 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz

tuz -biber

Gelelim yapılışına:

Sinancım önce kuru soğanı küp küp, ince ince doğruyoruz. Pırasayı ve biberleri de ince ince , halka halka doğruyoruz. Tere yağı ve zeytin yağını tencereye ilave edip ( vok tencere daha uygun ) kıydığımız sebzeleri içine atıp hafif solana kadar ki yaklaşık 4-5 dakika kadar  kavuruyoruz. Hemen peşinden arpa şehriyeleri de ilave edip 3-4 dk kadar arpa şehriye ile kavurmaya devam ediyoruz. Şehriyeleri hafifçe kavurduktan sonra domates püresini ilave edip 2-3 dakika da onunla kavurmaya devam ediyoruz. Bu işlemden sonra bira ya da şarap, hangisini tercih ettiyseniz onu ilave ediyoruz Yine 2-3 dk kadar karıştırdıktan sonra ara ara 1 kepçe su ilave edip yavaş yavaş karıştırarak şehriyeleri pişirmemiz gerekiyor. Aynen paela yapar gibi karıştırarak pişirilecek. Geleneksel demlenme yöntemi ile değil. Pişmesine yakın karidesleri, tuzu ve karabiberi ekliyoruz.

Arpa şehriyeler yumuşadığında ve hafif sulu ( yani lapa gibi ama daha sıkı hale geldiğinde) altını kapatıp maydonuzunu ilave edip servis ederken üzerine domatesleri kesip yerleştiriyoruz.

Hem doyurucu hem leziz bir akşam yemeği için iyi bir tercih, umarım deneyenler fikrini söyler. Bu arada ben bira ile pişirmeyi daha çok seviyorum.