Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Söz verdiğim gibi bu hafta da yılbaşı sofrası için 2 hoş meze ve sunumunu anlatacağım. Malzemeler biraz kalabalık ama genelde süsleme malzemeleri. Son derece pratik leziz ve basitce hazırlanabiliyorlar.

kardan adamKARDAN ADAM...

Önce kardan adamımızı yapalım. Bunun için malzemelerimiz:

3 iri patates

200 gr sert beyaz peynir

1 avuç iyice öğütülmüş ceviz

4-5 dal dere otu

4-5 dal maydanoz

1 diş sarımsak

kırmızı pul biber kekik tuz

zeytin yağı

3 kaşık mayonez

süsleme için

2 tane taze soğan

havuç

siyah zeytin

1 dilim pastırma

Gelelim yapılışına…

Patatesleri güzelce haşlıyoruz. Rende ya da çatal yardımı ile iyice ezeceğiz. Aynı şekilde beyaz peyniri de güzelce ezmemiz lazım. Patates soğuduğu zaman ezilmiş beyaz peyniri 1 avuç iyice dövülmüş cevizi ve sarımsağı, ince ince kıyılmış maydanoz ve dere otunu, tüm baharatları (ki bu sizin damak zevkinize kalmış) mayonezi ve zeytin yağını ilave edip güzelce yoğuruyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; yağı azar azar katın ve karışımın cıvık olmamasına dikkat edin. Bu sizin kardan adamınız ve erimesini istemezsiniz değil mi? Tadına bakın ve tuzu biberi ya da sarımsağı eksikse ilave edin. Şimdi işin zevkli kısmına geçiyoruz. “Karımız” hazır, bu karla(!) sevimli bir kardan adam yapacağız.

Patatesli malzememizi bir parçası büyük diğeri ondan küçük iki parçaya böleceğiz. Anlaşılacağı üzere biri gövde biri de kafa olacak. Gövdeyi hazırladıktan sonra kar efekti verebilmek için bir bıçak yardımı ile labne peyniri her yerini örtecek şekilde güzelce sürmemiz lazım. İlk katı sürüp 15-20 dk bekleyin. Eğer harç labneyi içine çekerse (ki bu normalde harç ılık ya da sıcaksa olur. Soğuk harçta böyle bir durumla karşılaşmazsınız) labneyi bir kat daha sürün. Zeytini ikiye bölün ve bundan minik minik parçalar koparın.  Bunlar göz, ağız ve düğmeleri oluşturacak. Pastırmayı ince bir şerit şeklinde kesin, bu da kardan adamın atkısı olacak! Şapkasını yapmak için havucun en kalın yerinden bir yuvarlak halka ve ince noktasından bir halka daha kesin bunları bir kurdan yardımı ile birleştirin ve kardan adamınızın şapkasını kafasına yerleştirin. Yeşil soğanlar ile de kollarını yaptığınızda kardan adamınız servise hazır olacak. Arzu ederseniz ince ince kıyılmış yeşilliklerin ortasına oturtabilirsiniz. Daha canlı ve daha sevimli gözükecektir.

ÇAM KOZALAĞI...

Şimdi ikinci tarifimize geliyoruz. Çam kozalağı yapacağız. Yine temel maddemiz patates!

Önce malzemelerimize bakalım her zamanki gibi:

2 adet patates

kornişon turşu

2-3 dilim salam ( Vejetaryanlar salam yerine sevdikleri bir sebzeyi ekleyebilirler )

2 çorba kaşığı hardal

2 çorba kaşığı mayonez

2-3 kaşık minik minik doğranmış haşlanmış mantar

1 avuç kabuklu tuzsuz badem

tuz karabiber

marul yaprakları

Gelelim yapılışı faslına:

Patatesleri haşladıktan sonra yukarıda saydığım tüm malzemeyi incecik doğrayıp içine ilave edip iyice karıştıracağız. Elle şekil verilecek hale geldiğinde servis tabağına kozalak şeklinde yerleştireceğiz. Tabii kozalağa benzemeyecek, benzetmek için üzerine bademleri sık aralıklarla yatay yerleştirmemiz gerekiyor. Sonra çevresini yeşilliklerle süsleyebilirsiniz. Bu kadar basit!

2016 tatsız bir yıl oldu. Umarım karşılamaya hazırlandığımız 2017 öncekinden iyi bir yıl olur.