Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Sinan: Hayırdır Vera? Yoğun bir hafta geçirmişe benziyorsun?

Vera: E biz klasik insanlarız Sinan? Öyle hazır market ürünlerini eve pek sokmayı sevmediğimiz için turşuydu, salçaydı tam mevsimidir deyip hazırlamaya başladık.

Sinan: Bu hafta gündemimizde kapya biber var ha? Neler yapılıyor bu kapya biberlerle?

Vera: Evet, bu hafta salça yapıyoruz ama kapya biberle bir çok lezzetli yiyecek yapılabilir. Salçasını yapabilirsin, turşusunu kurabilirsin, etli- zeytinyağlı dolmasını hazırlayabilirsin. Sonra peynirli dolgularla çok lezzetli atıştırmalıklar yapılabilir. Joker gibi mübarek, ne istersen o kılığa girebilir.

Sinan: Evde salça yapmak zahmetli değil mi? Niye gidip marketten güzel güzel bir kavanoz kapıp gelmiyoruz da başımıza iş çıkarıyoruz?

Vera: Saçmalama lütfen! Marketten aldığın salçayla bu aynı şey mi? Bak bu tarifi uygulayan herkes bayılacak! O kadar kullanışlı bir malzeme çıkıyor ki ortaya, ister üzerine kekik serpip zeytinyağı dök, ister ceviz ekle, ister baharatlarla aromasını güçlendir, ister et yemeklerinde terbiyeye kat, ister patates püresine ekle, istersen sandviçine tostuna ekle, ister makarnaya sos yap! Her yerde kullanabileceğin çok lezzetli bir salça tarifi vereceğim. Üstelik o marketten aldığın zımbırtılardaki suni tattan eser de bulamayacaksın bu salçada. Basıyorlar koruyucu maddeleri o ürünlere, yediğin şey salça mıdır nedir bilmiyorsun artık. Azıcık uğraşıp sağlıklı bir şeyler yemek için değer o zahmete.

Sinan: Eskiden kapya biber bilmezdik biz, sonradan girdi hayatımıza. Biber salçası kırmızı biberle yapılırdı. Şimdi neden kapya biberi seçiyorsun da bildiğimiz klasik kırmızı biberi seçmiyorsun salça için?

kapyaVera:  Kapya daha etli bir biber. O yüzden daha bereketli. Diğer biberlerle de yapılır tabii bu tarif, hatta biraz kapya biraz da acı kırmızı biber karıştırarak daha farklı lezzetler elde etmek de mümkün. Ben öyle de deniyorum bazen. Gayet hoş oluyor.

Sinan: Salça yapmak için güneş lazım değil mi? Geniş bir alan olacak ki salçayı şöyle güneşe yayıp kıvamlandırasın. İstanbul’da nerede bulacağız öyle güneşi, geniş alanı?

Vera: E dur hele bir tarifimi dinle bakalım? Herhalde biliyoruz şehir hayatının zorluklarını. Bu tarifimizde salçamızı fırında kıvamlandırıyoruz. Son derece kolay bir yöntem! Tek zor gelebilecek yanı biberlerin elekten geçirilmesi kısmı olabilir ama eğer iyi pişirilirse o bile çok kolay. Ha, robot kullanılamaz mı dersen, kullanılır tabii ama bana kalırsa robot salçanın lezzetini değiştiriyor. Tecrübeyle sabittir!

Sinan: Kapya biber alırken nelere dikkat etmeliyiz peki?

Vera: Ha bak bu önemli! Öyle biraz daha ucuz diye, nasıl olsa salça yapacağız diye hasarlı falan biber almamak lazım. Koyu kırmızı, hasarsız, elinize aldığınızda dolgun ve ağır gelecek biberleri seçmeye özen göstermeli. Mutfakta iyi sonuç almak için iyi malzeme kullanılmalı mutlaka.

Sinan: Sizin evde eskiden de yapılır mıydı salça?

Vera: Evet eskiden yapılırdı. Hala iyi bir ürün bulursak yapmaya çalışıyoruz. Genelde marketten almamaya çalışıyoruz. Ev yapımı candır.

Sinan: Sen bu sene nereden aldın biberleri?

Vera: Canım ben senin gibi huysuz bir insan olmadığım için insanlar beni seviyor. Geçen hafta eskiden beri  takipleştiğim  bir twitter kullanıcısı arkadaşımız, kocaman bir  koli kendi yetiştirdiği organik Çanakkale kapya biberi yolladı. Bu muhteşem biberleri görüp de kolları sıvamamak olur mu?