Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Yeni YılEvet çok kötü günler geçiriyoruz, tadımız tuzumuz yok. Ama bir şekilde hayata yeniden sarılmak, küçücük dokunuşlarla hayatı katlanılır kılmak gerekiyor. Daha çok bir araya gelmemiz, geniş sofralarda buluşmamız, yaşama sevincimizi tazelememiz, her şeye yeniden başlama gücünü ve enerjisini birbirimize taşımamız lazım. Yeni bir yılın eşiğindeyiz. Uğurlamak üzere olduğumuz yılın son gecesinde sevdiklerimizle bir araya gelip, gelecek yıla dair umut tazeleyeceğiz. Elimizdeki imkânlarla hazırlayabileceğimiz özel bir sofra, hepimize daha iyi hissettirecek. Gelin şimdi şu ağır havayı azıcık aralayıp, Vera’nın yılbaşı sofralarımız için önerilerine kulak verelim. Hem biraz kafamız da dağılır. Ne dersiniz?

Bu haftadan itibaren ufak ufak yeni yıl sofraları için basit ama minik detaylarla çok şık görünecek meze tarifleri vereceğim. Özel sofralarda görsellik önemli… Öyle kazulet gibi, ikramların tepesine azcık maydanozla süsleme alışkanlığına son vermek lazım.

Bu haftayla birlikte önümüzdeki 2 hafta vereceğim tariflerimin temeli patates! Ucuz, kolay işlenen, her yola gelen değerli nimet patatesle masaya hem kardan adam, hem yılbaşı çelengi, hem de kozalaklar yapacağız. Hepsinin de tadı farklı olacak. İlk tarif yılbaşı çelengi:

Önce ihtiyacımız olan malzemeleri sayayım… Tabii oranları kaç kişilik masa hazırlayacağınıza göre artırıp eksiltebilirsiniz. Ben 4 kişi olarak veriyorum.

Yılbaşı ÇelengiMALZEMELER:

3-4 iri patates

yarım parça kırmızı lahana

2 adet havuç

yarım bağ bebek ıspanak

1 paket mini roka

1 bağ dere otu

1 bağ maydanoz

1 adet nar içi

1 paket süzme yoğurt

1 çay bardağı tahin

1 avuç ince dilimlenmiş konserve mantar

3-4 kaşık haşlanmış mısır

4-5 ya da daha fazla diş sarımsak

kimyon, tuz

1 adet limon

zeytin yağı.

1 adet yuvarlak ortası delik silikon kek kalıbı

Liste uzadıkça uzadı padişah fermanı gibi biliyorum ama aslında son derece basit, hemen hazırlanabilecek, hem lezzet hem de görsel açıdan şova dönüşecek şeyler hazırlayacağız bu malzemelerle…

İşe patatesi haşlayarak başlıyoruz.  Patatesler haşlanırken 2 adet havucu rendeleyip kısık ateşte zeytinyağında güzelce kızartalım.  Kırmızı lahanayı da incecik doğrayıp üzerine bolca tuz serpip, sirke de döküp güzelce karıştırıp dinlenmeye bırakalım. Lahanaların nasıl sönüp yumuşadığını göreceksiniz.

Yılbaşı çelengimizin yapımını anlatmaya geçiyorum. Verdiğim sıra ile gidilirse mükemmel bir çelenk yapabileceksiniz:

Haşlanmış patatesleri çatal yardımı ile iyice ezelim. Patatesten 2 katman yapacağımız için ezdiğimiz patatesi 2'ye ayıracağız. Ama bir kısım üst katman olduğu için daha az patates ayırmalıyız. Diğer kısım, yani zemine gelecek yere daha çok patates kullanacağız. Patatesi bu tarifte soğuk kullanacağız ki erime ya da dağılma olmasın. Kalıbın en dibine koyduğumuz kısım, kalıbı ters çevirip çıkardığımızda üstte kalacak olan kısım olacak.

Çalışmaya başlamadan önce kalıbı zeytin yağı ile güzelce yağlayın. Eğer ortası delik silikon kalıbınız yoksa, elinizdeki herhangi bir yuvarlak kalıbı  tamamen doldurup tabağa ters çevirdikten sonra eliniz yardımı ile ortasını açabilirsiniz. 

İlk katın patatesi için:

1 diş sarımsağı güzelce dövün. 3-4 çorba kaşığı mısır, haşlanmış mantar konservesi ve tahini ilave edip güzelce karıştırın. Bunu kalıbınıza güzelce yerleştirin. Bu aşamada “ben sıkıştırma aşamasını beceremem, alt üst birbirine girer” diyorsanız ilk katı hazırlayıp kenarda bekletin. Daha sonra elinizle üst katı hazırlarsınız.

Birinci kattan sonra daha önce hazırlayıp soğuttuğunuz havuçlarınızın yağını  iyice süzüp (gerekirse kağıt havlu ile emdirin) ikinci kat olarak yerleştirin. Ne kadar sıkı yaparsanız o kadar az dağılır ve o kadar kolay kalıptan çıkar.

Üçüncü kat olarak kırmızı lahanalarınızı güzelce mıncıklayarak ezin ve yumuşatın. Daha sonra durulayıp fazla tuzundan arındırın. Sonra tekrar biraz tuz, zeytin yağı ve sirke ile tatlandırıp fazla suyundan arındırarak havuçların üzerine dizin.

Sira dördüncü ve son katta! Bu kat için bebek ıspanaklarınızı incecik kıyın ve elinizle mıncıklayın ki yeşil suyunu salsın. Bunun içine ezdiğiniz patatesleri, biraz sarımsağı, tuzu karabiberi ekleyip patatesler yeşil renge dönene kadar güzelce karıştırın. Bu katmanı da yerleştirdikten sonra sunum yapacağınız tabağa alıp dağıtmadan sakince ter çevirin. En üst sade kalan katmanın üzerine bir bıçak yardımı ile süzme yoğurdu sürün.

Çelengin üzerine koparılmış maydanoz, dere otu yaprakları ve mini rokalardan koyun. Yaprakların arasına nar taneleri serpiştirin. Kalan tüm nar tanelerini de çelengin ortasına boca edin. Sofrada çok şık duracak ve dilim dilim kesilerek servis yapılabilecek muhteşem bir mezeniz oldu. Şimdiden afiyet olsun.