Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

börekVera bu hafta bize kolay bir börek tarifi veriyor: Milföylü çiçek börek! Adından da anlaşılacağı gibi milföy hamuru kullanacağız ve böreğimize çiçek şekli vereceğiz. Tam Pazar akşamüzeri çayın yanında keyif için… Hadi bakalım, şimdiden hepimize afiyet olsun.

Vera: Ne zamandır rejimdeyim ya, canım nasıl börek istiyor nasıl börek istiyor anlatamam sana. Sen incecik adamsın çilemden anlamıyorsun tabi. Ama bu hafta gözümü karartıp bir börek yapacağım arkadaş!

Sinan: Valla ince mince, hamurişine hiç dayanamıyorum ama elim hiç yatkın değil. Bak zeytinyağlılarda falan iddialıyım fakat hamurişi deyince… ı-ıh! O yüzden de hiç yeltenmiyorum hamurişi yapmaya…  Bir de şu GDO ve gluten meselesi çok can sıkıcı. Genetiğiyle oynanmamış buğday unu yok diyorlar artık. Böyle olunca da hamurişlerine bayılsam da iyice azalttım. Her türlü hastalığı tetikliyormuş bu meret.

Vera:  Ben de bayram seyran, arada sırada hamur işi tüketiyorum. Nerede ise unuttuk. Bir de gerçekten yer yemez bende uyku yapıyor artık kan şekerimle nasıl oynuyorsa. Karbonhidrat tükettiğimizde daha hızlı acıktığımızı öğrendiğimden beri çok sempatik yaklaşmıyorum.

Sinan: Aman tamam atın ölümü arpadan olsun. Nadir de olsa yeriz napalım artık. Eee? Nasıl bir börek tarifin var?

Vera: Eş dost geldiği zaman sunumu ve lezzeti ile hava atılabilecek bir börek tarifi vereceğim. Biraz detaylı ama yeminle değiyor . Sinan ben malzemeleri saymadan önce yine hatırlatayım. Tarifin iç malzemesini milföy hamuru ile gidebilecek her türlü ürünle yer değiştirebilirsin. Tek dikkat etmen gereken nokta iç malzemenin çok sulu ve çok yağlı olmaması.

börekMalzemeler:

1 paket büyük milföy hamuru

300 gram yağsız kıyma

1 adet soğan

5-6 dal maydanoz ( istenirse şart değil )

tuz karabiber

kaşar ya da hangi peyniri istiyorsanız

1 yumurtanın sarısı

kesim ve ölçü için dar ağızlı uzun 30'luk bira bardağı.

Sinan'cım aslında yapımı gayet kolay da sadece biraz el oyalıyor.

Şimdi böreğe başlamadan önce 1 paket milföy hamurunu buzluktan çıkarıp tek tek ayırıp yumuşayana kadar bekliyoruz. Bu önemli, çünkü hamur sertken rahat işlem yapamayız.  Ama dikkat et, çok da yumuşayıp ele yapışmasın.

Kıymasını çiğden kullanacağız.  Soğanı küp küp, maydanozu incecik doğrayıp tuz ve karabiberle birlikte kıymanın içine ilave ediyoruz. Ayrı bir kaba peyniri de rendeleyip hazır ettikten sonra her bir milföy yaprağından kalıp ölçümüz olan bardakla daireler keseceğiz. Kenarlardan artan hamurları da birleştirip onları da daire şekline getirebiliriz, ziyan olmaz yani. Sonra bu dairelerin içine biraz kıymalı içten biraz da peynir serpip ortadan 2'ye katlayacağız. 

Burada dikkat edilmesi gereken şey, asla ortadan katladığımız börekleri birleştirmemek.  Yani puf böreği yapar gibi ağızlarını kapatmayacağız. Tepsiye dizerken de bu sefer yarım ay haline getirdiğimiz börekleri ortadan 2'ye katlayarak dik bir şekilde ve yan yana bir çiçeğin yapraklarını oluşturur gibi çok sıkıştırmadan dizeceğiz ki rahat kabarsın, piştiğinde çiçek gibi bir görüntü versin :))

Sinan: Bu kadar mı?

Vera: Yok, bu kadar değil. Sen şimdi kalkıp çay demliyorsun, beraberce yiyoruz.