Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

KırlangıçVera: Sinan kar nasıl güzel yağıyor baksana tam balık çorbası havası! Böyle sıcak sıcak iç ısıtmalık.

Sinan: Söyleyeceğine yapsan da içsek?

Vera: Aman sanki eski balıklar kaldı da! Ben balık içinde büyüdüm. Ciddiyim, balıkçı evi gibiydi bizim ev, balıksız gün bilmedim desem yeridir. Dedem de babam da iyi balıkçıydılar.

Sinan: Rahmetli büyük dayım mutfakta çok iyiydi. İskorpitten yapardı balık çorbasını. Gerçi hası kırlangıçtan olur tabii?

Vera: Tabii ki! Dip balığı olacak, sert kabuklu. Sadece iskorpitten de olur tabii ama hası kırlangıç kafası ve iskorpitle yapılır.

Sinan: Aman kırlangıcı bırak, iskorpit göremiyoruz artık.

Vera: Maalesef! Nadiren rastlasan bile o da küçücük, bebek kırlangıç neredeyse… Halbuki kocaman balıktır kırlangıç. Çoğu insan bilmiyor bile… Ben şanslıydım, tadabildim bu lezzetleri.

Sinan: Acıktım ha! Hadi lafı dolandırma da sıva kolları!

Vera: Tamam tamam ya… Fakat memleketin 3 yanı deniz olup da balık mevsiminde doğru düzgün balık olmaması sana da saçma gelmiyor mu? Sıçtılar denizin içine!

Sinan: Vera?!

Vera: Efendim? Aaa doğru, reportare nezih site, sen şimdi “sıçtılar” lafına takıldın? Bak makaslama bu lafı. Şöyle yazacaksın: “SIÇ-TI-LAR DENİZLERİMİZE!”… Hiç birini affetmiyorum! Gerçi affetmeyeceklerimin listesi hayli kabarık ama…

Sinan: Vera çenene mi vurdu arkadaşım ya? Şu tarifi versene artık?

Vera: Ay işte bak bu sinir seni zayıf tutuyor anacım! Yoksa bu kadar yiyip bu kadar zayıf nasıl kalabilir ki insan? Sinir, sinir, hep sinirden bunBalık Çorbasılar! Asıl benim sinirlenmem lazım! Tanrı adil değil ki? Ye, ye, kilo alma!

Sinan: Vera!... Tarif!

Vera: Aman tamam! Yaz bakalım malzemeleri:

1 iri boy patates

1 iri boy havuç

1 iri soğan

2-3 diş sarımsak (isteğe bağlı)

1 su bardağı bezelye ( isteğe bağlı)

1 su bardağı doğranmış mantar (bu da isteğe bağlı)

4-5 dal kereviz sapı ( mutlaka ama mutlaka)

4-5 dal maydanoz

2 çorba kaşığı tepeleme un

2 çorba kaşığı tere yağ

1 limon

tuz karabiber

istenilen balıktan yarım kilo

Sinan: Ne demek o istenilen balık? Hamsi? İstavrit?

Vera: Saçmalama! Tabii ki olmaz! İri, sıkı ve beyaz etli balık kullanılacak. Kırlangıç olur, iskorpit olur, tavuk balığı da dedikleri iri mezgit veya levrekten de olur. Geçelim yapılışına:

Öncelikle balığı hazırlamak gerekiyor. Balığın içini ve derilerini güzelce temizleyip tencereye yarım litre su ile birlikte koyup pişiriyoruz. Piştikten sonra balıkları suyun içinden alıyoruz ama suyu atmıyoruz çünkü çorbada kullanacağız. Balığı kılçıklarından iyice temizleyip iri parçalar halinde bir kenarda bekletiyoruz. Soğanları küp küp doğruyoruz ve tencereye tereyağı ile birlikte atıp kavuruyoruz. Onlar kavrulurken patates ve havucu tavla zarı şeklinde doğrayıp hazırlıyoruz. Soğanlar kavrulduktan sonra  unu ilave edip kokusu çıkana kadar biraz daha kavuruyoruz. Patates ve havucu ilave edip balık suyuna yarım litre daha su  katarak tencereye ekliyoruz.  Diğer saydığım sebzeleri de kullanmak isterseniz bu aşamada ilave edeceksiniz. Kereviz saplarını da incecik kesip çorbaya ilave edin. Elinizdeki limonun kabuğunu rendeleyip suyunu sıkın ve rende kabuk limon suyunu da çorbanıza katın. Patates ve havuçlar yumuşadığında artık çorbanız hazır demektir ve bu aşamada balığınızın etlerini ekleyebilirsiniz. Çorbanın altını kapattıktan sonra maydanozu incecik doğrayıp ekleyin

Sinan: E tuzunu karabiberini söyledin ama koymadın?

Vera: Koydum, koydum.  Gizli gizli koydum, iç bak!