Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Vera İle...

Mısır Garnili Limonlu Tavuk

Mısır Garnili Limonlu Tavuk

Vera: Geçen hafta "aç kaldık" diye beni linç ettirmeye çalıştığını unuttum sanma. Neyse ki senin gibi çirkef olmadığım için söz verdiğim gibi bu hafta pratik mi pratik şık mı şık bütce dostu davetlerde gururla ikram edilebilecek 2 basit tarif vereceğim.
Kuru Bakla Piyazı

Kuru Bakla Piyazı

Bahar geliyor, taze baklalar da tezgâhlarda daha şimdiden yerini almaya başladı biliyorum ama kuru bakla da hala tüketilebilir. Bu hafta lezzetli bir mezelik olan zeytinyağlı kuru sakız baklasının tarifini vereceğim.
Tava Böreği

Tava Böreği

Vera Hanım pek nazlandı bu hafta. Hazırladığı battaniyeyi Ali İsmail Korkmaz'ın doğum günü için ALİKEV'in de izniyle vakıf yararına twitter hesabı üzerinden satışa sunacakmış. O yüzden pek meşgulmüş! Tamam elbette çok mühim ve harika bir iş yapıyor ama... Tarif gelmezse bu pazar ne yiyeceğiz biz değil mi? "Sen böyle güzel işler de yaparsın, güzel tarifler de verirsin Vera'cığım" deyince dayanamadı... Hadi bu hafta da iyiyiz! Haftaya Allah kerim!
Portakal Terbiyeli Somon

Portakal Terbiyeli Somon

Çoğumuzun severek tükettiği somon, Vera'nın elinde lezzetli bir gençlik iksirine dönüşüyor bu hafta... Eğer zaten somon seviyorsanız hemen mutfağa! Somona mesafeliyseniz, işin ucunda güzellik var... Demedi demeyin!
Biralı Nohut

Biralı Nohut

Vera bu hafta etli yemek sevenleri de, et yemezleri de mutlu edecek bir yemek, "biralı nohut" tarifi veriyor. "Biralı nohut da olur mu?" demeyin... Vera'nın mutfağı sürprizlerle dolu...
Karnabahar Köftesi

Karnabahar Köftesi

Vera, bu hafta halkımızı düşünerek son derece ekonomik bir tarif veriyor: Karnabahar köftesi! Hemen yüzünüzü buruşturmayın öyle! C ve K vitamini açısından olduğu kadar potasyum, kalsiyum, magnezyum açısından da hayli zengin bir sebze olan karnabahar kalp dostu. Kolestrolü düşürdüğü gibi bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.
Arpa Şehriyeli Karides

Arpa Şehriyeli Karides

Vera'yı tutmak giderek zorlaşacağa benziyor. Hanımefendi artık istek tarifler almaya başladı! Bu hafta bir okuyucusunun ricasını kıramayarak Arpa şehriyeli karides tarifi paylaşıyor. Hadi bakalım sıvayın kolları, doğru mutfağa!...
Renkli Patates Topları

Renkli Patates Topları

Vera bu hafta vejeteryanları da, et severleri de mutlu edecek bir tarif veriyor. Renkli patates topları! İsterseniz kıymalı, isterseniz tavuklu, isterseniz sebzeli... Tam bir pazar atıştırmalığı... Hadi afiyet olsun.
Yeni Yıla Girerken Umudu Güzel Bir Sofra Yeniler

Yeni Yıla Girerken Umudu Güzel Bir Sofra Yeniler

Evet çok kötü günler geçiriyoruz, tadımız tuzumuz yok. Ama bir şekilde hayata yeniden sarılmak, küçücük dokunuşlarla hayatı katlanılır kılmak gerekiyor. Daha çok bir araya gelmemiz, geniş sofralarda buluşmamız, yaşama sevincimi…nlarla hazırlayabileceğimiz özel bir sofra, hepimize daha iyi hissettirecek. Gelin şimdi şu ağır havayı azıcık aralayıp, Vera’nın yılbaşı sofralarımız için önerilerine kulak verelim. Hem biraz kafamız da dağılır. Ne dersiniz?
Solanum Melongenalı Köfte

Solanum Melongenalı Köfte

Vera'nın mutfağında bu hafta "Solanum Melongena" lı köfte var. "O da ne?" mi diyorsunuz? Patlıcan patlıcan! Latince adıyla Solanaceae familyasından bu lezzetli bitkinin geçmişi M.Ö. 5. yüzyıla, Hindistan'a dayanıyor. Hindistan'dan Afrika ve Doğu Akdeniz'e yayılan patlıcanı zavallı Avrupalılar ancak 16. yüzyılda tadabilmişler. Neyse, biz Vera'ya dönelim:
Mutfakta Öfke Pişiyor

Mutfakta Öfke Pişiyor

Vera'nın canı burnundaydı bu hafta. "Yemek falan yok! Mutfakta öfke pişiyor bu hafta" diye girdi söze. Dolayısıyla her pazar alışkın olduğunuz gibi bir yemek tarifimiz yok. Yerine, Vera'nın acil gündemi var. Keyifli okumalar:)
Milföylü Çiçek Börek

Milföylü Çiçek Börek

Vera bu hafta bize kolay bir börek tarifi veriyor: Milföylü çiçek börek! Adından da anlaşılacağı gibi milföy hamuru kullanacağız ve böreğimize çiçek şekli vereceğiz. Tam Pazar akşamüzeri çayın yanında keyif için… Hadi bakalım, şimdiden hepimize afiyet olsun.
Sofranın Mücevheri: Çıtır Kalamar

Sofranın Mücevheri: Çıtır Kalamar

Vera bu hafta yine deniz mahsulleri sevenleri mutlu edecek çıtır kalamar tarifiyle karşımızda. Buz gibi bira eşliğinde ya da rakı sofralarında altın sarısı rengiyle adeta mücevher gibi parıldayan kalamarlara kim dayanabilir ki? Evde ka…ir fakat Vera'nın tatlı anlatımıyla aktardığı tarif azıcık zahmetli olsa da gayet uygulanabilir bir tarif. Mutfağa girmeyenlerin bile zevkle okuyacağını, gözü kara lezzet düşkünlerinin ise hemen denemeye girişeceklerini umuyoruz...
Şimdi Palamut Zamanı...

Şimdi Palamut Zamanı...

“Can boğazdan gelir” derdi eskiler… Ha, bir de tabii “erkeğin kalbine giden yolun mutfaktan geçtiğine dair” bir “bilgi” vardı kadınlar arasında kuşaktan kuşağa aktarılan. Mutfağın “kadın egemenlik alanı” mı yoksa kad…n ya da erkeğin egemenlik kavgası yaptığı bir alan olmaktan çıktı. Şimdi mutfağın o binbir rayiha saçan, gizemli, eğlenceli dünyasına kendini kaptıran kadınlar ve erkekler, korkusuzca önlüğü takıp, ocağın başına geçiyorlar.