Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Sinan: Şalom’un okuyucu profili nasıl?

Virna Banastey: Ağırlıklı olarak belirli bir yaş grubunun üzerindeki kitleye, orta yaş ve üzerine ulaşıyoruz. Özellikle toplumdaki genç nesile ulaşmakta biraz zorlandığımızı söyleyebilirim. İşte “ya annemin evinde görüyorum zaten Şalom’u, ayrıca evime gelmesine gerek yok” tarzı bir yaklaşım var gençlerde. Bunu kırmaya çalışıyoruz. Sosyal medya bu konuda önemli bir yardımcı.

Sinan: Gençlerde okuma alışkanlığı daha mı düşük?

Virna BanasteyVirna Banastey: Daha çok “anneanne, babaanne gazetesi” imajından kaynaklanıyor gençlerin tutumu. Ama bu imajı kırmak için elimizden gelen her şeyi yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Gazeteyi renklendirdik, konu açısından çeşitlendirdik. Eskiden Yahudilikle ilgili konular ağırlıktayken bugün günlük hayatın tüm ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışan bir gazeteye dönüştük. Örneğin ben çocuğum nedeniyle eğitim konularına ilgiliyim, sağlıkla ilgiliyim. Sinemaya tiyatroya gidiyorum. Bütün bu ilgi alanlarına dönük yazı ve haberlere daha fazla yer veriyoruz. Böyle böyle bir nebze gençlere açıldık ama hâla bu konuda sıkıntılarımız olduğunu söyleyebililirim.

Sinan: Şalom’un ev adreslerine gelmesinden, apartmanda falan görülmesinden rahatsızlık duyuyor olabilirler mi?

Virna Banastey: Tek tük o tür tepkiler geliyor. İşte “apartmanda, posta kutusunda Şalom görmek istemiyorum” diyenler de çıkıyor tabii ama çok çok nadir. Fakat bunu gençlere özgü bir tutum olarak da görmemek lazım… Nadiren de olsa, her yaş grubundan çıkabiliyor bu tür şeyler.

Sinan: Belki gençler kapalı devre toplum hayatı yaşamak istemiyorlar artık?

Virna Banastey: Emin değilim. Bu konuları tartışıyoruz elbette. Gençler yoğun biçimde internet kullanıyorlar artık. Belirli bir yaş grubu evine günlük gazete bile almaz hale geldi.

Sinan: E tabii, anlık haber alabilme imkânı veriyor internet. Şalom’un internet sayfalarına yansıyor mu bu hız ve çeşitlilik?

Virna Banastey: Yansıtmaya çalışıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızın takipçi sayısı her geçen gün artıyor. İnternet sitemizin gazeteyi bire bir aktarması da abone sayısını etkiliyor tabii…

Sinan: Ekonomik açıdan zorluyordur bu tabii?

Virna Banastey: Zorlayıcı evet. Şu anda gelirimizin büyük bir kısmını reklam gelirleri, bir kısmını da abonelik bedelleri oluşturuyor. Aşağıda gelirken görmüşsünüzdür, Gözlem Kitabevimiz var. Kitap satışlarından bir gelirimiz oluyor. Tabii en büyük avantajımız yazarından editörüne tüm kadromuzun gönüllü çalışıyor olması. Aralarında ev hanımları, profesyonel iş adamları, üniversite öğrencileri var. Dar bir profesyonel idari kadro ile bir reklam ekibimiz var. Mümkün olduğunca kısıtlı bir kadro ile çalışıyoruz.

Sinan: Reklam verenler hayli seçici davranıyor. Sonuçta bir azınlık gazetesi…. Şalom’a reklam vermekten kaçınma eğilimi var mı? Zorlanıyor musunuz bu konuda?

Virna Banastey: Eh zaman zaman hayli zorlandığımız oluyor. Mesela 2 sene önce yaz döneminde Gazze operasyonunun yaşandığı sırada neredeyse sıfıra yakın reklamla çıktık.

Sinan: İsrail ile ilgili en küçük bir olay Şalom’u doğrudan etkiliyor yani?

Virna Banastey: Aynen öyle…

Sinan: İsrail’in Şalom’a bakışı nasıl peki?

Virna Banastey: İsrail’de Şalom takip ediliyor. Özellikle internet edisyonu sayesinde takibi daha da artıyor. Beğenenler de var, tepki gösteren de var… Orada da her çeşit fikir ve görüş olduğu için normal bu… Beğeniliyor ve bazen de kıyasıya eleştiriliyorsak demek ki doğru yoldayız diye düşünüyoruz.

Sinan: Mesela Ermenistan’da ve özellikle de diasporada Türkiye Ermenilerinin yayınlarına yönelik ciddi eleştirilerin olduğunu duyuyoruz. Benzer biçimde İsrail’den sert eleştiriler geliyor mu?

Virna Banastey: Biz haftalık bir gazete olduğumuz ve Türkiye siyaseti ve günlük politikalarından çok toplumumuzun haberlerine ağırlık verdiğimizden İsrailli okuyucularımızın eleştirebileceği fazla bir şey yok haber açısından. Sonuçta güçlü bir muhabir ağımız, öyle gündem yaratan haberlerimiz yok. Fakat köşe yazarlarımız gelişmeleri değerlendirip fikirlerini paylaşıyorlar.

Sinan: Dosya Haberciliği yapıyorsunuz ve çok ta güzel işler çıkarılıyor takip edebildiğim kadarıyla.

Virna Banastey: Evet toplumumuzu ilgilendiren konularda Dosya Haberciliği yapıyoruz. Dışarıdan bakıldığında gazetenin yayın politikası açısından eleştirilecek bir durumu yok pek. Fakat köşe yazarlarımıza eleştiri gelebiliyor.

Sinan: İsrail’in politikalarını destekleyen bir yayın çizgisi beklentisi olabilir İsrailli okuyucularınızda?

Virna Banastey: Gazze operasyonları sırasında başyazıda “Gazze’de bebekler ölüyor” ifadesi nedeniyle İsrail’den bir okuyucu Genel Yayın Yönetmenimizi mahkemeye vermeye kalkmış ve İsrail’e girişinin yasaklanmasını istemişti…

Sinan:  Bir de bunlar var yani?

Virna Banastey: Eh, yayıncılık yapıyorsanız normal bunlar.

Sinan: İsrail’le meseleler bitmediğine göre reklam almakta sık sık zora düşüyor olmalısınız. Gerçi pardon, “Yahudiler zengindir” zaten değil mi?

Virna Banastey: (Gülüyor) İmaj o imaj! Evet, her geçen gün reklam almak zorlaşıyor. Üstelik Yahudiler zengin de değil artık. Ekonomisi bozulan bir cemaatiz. Bunu kurumlarımızdan da görebiliyoruz. Mesela bir okulumuz var. Öğrencilerin önemli bir kısmı burslu okuyor. Aynı amaca dönük hizmet veren derneklerimiz de artık tasarruf amacıyla aynı çatı altında birleşmek durumunda kalıyorlar. Bu şekilde masrafları kısıyoruz. Yaşlanmakta olan tüm cemaatlerin kaderi bu.