Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Esra ÖzakçaNuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Ankara Yüksel caddesinde İnsan Hakları Anıtı önünde 210  gündür devam eden direnişleri, ülkemizde haklı olanın ses çıkarması ve kamuoyu vicdanında açtığı gedik ile konuşulmaya devam ediyor. 90. Gününe giren açlık grevi eylemini ve tüm direniş sürecini, Semih Özakça’nın eşi, aynı zamanda kendisi de bir KHK mağduru olan meslektaşı, direniş yoldaşı Esra Özkan Özakça ile konuşuyoruz.

Karşımda oturan genç öğretmen; güldüğü zaman gözlerinin içi parlayan, 14. Gününe giren destek açlık grevi nedeniyle sararmış olsa da sevdası yüzünün ifadesinden ve her halinden belli bir kadın. Tüm röportaj boyunca haklı olmanın ve hakkını aramanın gücünden, ama en çok yaşama olan tutkulu bağlılıktan konuşuyoruz. Ülkenin doğusunda bir köyde, küçük çocukların yaşamında bir ışık yakan iki öğretmenin, başkentte bir sokakta elele iki direnişçiye dönüşmesinin hikayesini Esra Özakça’dan dinlerken, sıradan olmakla kahraman ilan edilmek arasındaki ince çizginin kendi iradesinin gücüne inanan bir insan için çok da önemli olmadığını, birlikten nasıl bir kuvvet doğabileceğini yeniden öğreniyorum. Semih ve Esra Özakça'yı twitter'da @SemihOzakca hesabından takip edebilirsiniz.

Yüksel direnişi, aynı zamanda sayıları 110 bini aşan KHK mağdurlarının ve ailelerinin de hikayesi. Özakça çiftinin yolculuğunun hikayesini okurken, ülke genelinde bir çok ailenin benzer zorluklarını da düşünmenizi dilerim.

RÖPORTAJ: M. İREM AFŞİN

FOTOGRAFLAR : HOZAN ADAR