Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Noel Baba Nasılsın?

2016-10-02 04:27:10

Tatyos BeyZaman ötesi muhabirimiz Tatyos Bey ilk pazar röportajında Noel Baba'yı sıkıştırdı. Malum Noel/Yılbaşı telaşı içerisinde muhabirimizin sorularını yanıtlayan Noel Baba, yaşadığı bürokratik engellere rağmen hediye dağıtımının bu yıl da aksaksız yürümesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Tatyos Bey: Noel Babayı Biraz Tanıyalım?
Noel Baba: Atalarımız mübadele yıllarında Likya dan Şirinevler’e göçmüşler.  İlk ve orta dereceli eğitimimi Şirinevlerde tamamlayıp, üniversite öğrenimimi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde yani o zamanki deyimimizle Mülkiyede tamamladım. Gençliğimin verdiği dinamizmle öğrenci hareketlerinin içerisinde aktif yer aldım, bu sebepten okulu yıllar sonra bitirebildim.
Tatyos Bey: Tarih boyu medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Likya yerleşkesinden sonra neden Şirinevler?
Noel Baba: 
Kuraklık, kıtlık, hayvan hastalıkları, yeni yerler keşfetme isteği ve enternasyonalist mutluluk bakışımızın bunda büyük etkileri oldu.
Tatyos Bey: İşinizi yaparken sizi en çok zorlayan etmenler nelerdir?
Noel Baba: 
En başta bacaların temizlenmemesi var sonra semt semt elektrik kesintileri, nitelikli geyiklerin uzun uğraşlar sonucunda elde edilmesi; Mamafih (bununla beraber) Patara’ya yakın Likya yolu üzerinde geyik yetiştirme çiftliği kurduk, burada yetişen geyikler büyük şehirlere göreve hazır nitelikte kızaklarıyla entegre ediliyorlar. Malumunuz üzere bir Noel Babaya dokuz geyik gerekiyor. Dağıtılacak hediyelerimizi paketlemek üzere Haramidere’de bir cüceler ekibi kuruldu. Duble dersimli bıyığı ve tütün kokan elleriyle istekli ve özverili bir şekilde sanatlarını icra ediyorlar.
Tatyos Bey: İş yaşamınızda sizi en çok üzen olay nedir?
Noel Baba: 
Hediye dağıtmak için girdiğim bir evdeki Bayburtlu arkadaşın kelli felli Noel Babanın beline uçan tekme atması ve 2013 yılında Noel Babanın Beyazıt meydanında bir kısım zorba (barbar) tarafından bıçaklanması. Sonuç olarak biz işimizi icra etmeye çalışıyoruz, binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz, yoksullar için aş evi kurduk. Geçen yıl Patara’da yetiştirdiğimiz 7000 kadar geyiği ihraç ettik ve tüm bunları teşvik almadan yapıyoruz, geçen yılın vergi rekortmenleri listesine girdik.
Tatyos Bey: FETHİYE ye baba toprağına sık gidiyor musunuz?
Noel Baba: 
İşten güçten vakit buldukça gitmeye çalışıyoruz. Amcaoğullarıyla köye bir ev yaptırdık sırayla gidip kalıyoruz.    
Tatyos Bey: Son günlerde evlere bacadan girmenizle ilgili fazlaca spekülasyon yapıldı bununla ilgili söyleyeceklerinizi dinleyelim?
Noel Baba:
 M.S. 300 lere dayanan önemli bir geleneğin son temsilcilerinden biri olarak şunları söyleyebilirim; yoksullara yardım etmeyi esas alan naif bir gelenekten geliyoruz insanlara yardım etmemizin gururlarını inciteceğini düşündüğümüzden bu yöntem biçimini uygulamaya geçirdik. Bu yöntem biçiminin gelecek dönemlerde konjonktüre bağlı olarak sıkıntılar getirmesini göze alarak yola çıktık, ilkelerimizden taviz vermeyi düşünmüyoruz. 
Tatyos Bey: İlerleyen yaşınıza rağmen özverili bir şekilde hediye dağıtmaya devam ediyorsunuz, zor olmuyor mu?
Noel Baba: 
Etin gevşemesine başka bir tabir gerek; zira ihtiyarlamak kendinden başka kimseyi sevmemektir demiş şair. İnsanlara hediye dağıtmak mutluluk tatminimi sağlıyor. İnsan vücudu çalışmadığında tembeldir, vücudumuzu çalıştırmayı bildiğimizde inanılmaz güçlüdür. Likya yolu yürüyüşünde ayaklarımdan bir sorun yaşadım, şişlide Mülkiye zamanlarından tanıdığım bir ermeni tabip arkadaşımın yardımıyla bu sorunu atlattık.
Tatyos Bey: 
İthal hediyelerin tedariğinde ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
Noel Baba: Sene sonu olması müsebbibi ile Ambarlı limanında yığılmalar oluyor, çeşitli bürokratik engellerle karşılaşıyoruz. Bir ay Ambarlı limanından mal çekemediğimiz oluyor. Bu sebeple  zaman kaybını minimuma indirebilmek için paketlemeyi Haramidere’de yapıyoruz. Mesafenin yakın olması nedeni ile Şebinkarahisarlı nakliyeci arkadaşlar on yıllık sorunlu ilişki yaşayan çiftler gibi surat yapıyorlar. Noel babayım ulan ben zoruma gidiyor.
Tatyos Bey: Sevenlerinize son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Noel Baba:
 Yeni yılın hepinize sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.
Hazırlayan: @tatyosbey