Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

İstanbul'u Terketmek İçin Gereken: Biraz Cesaret, Biraz Nakit

2016-10-02 04:40:42

Tatyos BeyYaz sıcaklarından zaar, bir baktık Tatyos kendini Bodrum'a atmış. Allah'ı var, deniz-kum- güneş yan gelip yatmaya gitmemiş, bulmuş b.i.ş.ı.p.'ı, bayağı bayağı ciddi bir röportaj çıkarıvermiş. "Buralardan gidesim var" deyip de bir türlü cesaretini toplayamayanlar için ateşleyici olabilecek bir röportaj... İyi pazarlar.

Tatyos Bey: Senelerce İstanbul’da yaşamana rağmen birçok insanın yerleşmek istediği Ege’ye yerleşme kararı aldın. Neler değişti hayatında? Memnun musun?
Bişıp: Son sorudan başlayım cevaplamaya; çok memnun ve çok mutluyum. Hatta bir insanın bu kadar mutlu olabileceğini tahmin etmezdim. Gerçekten de “Ege’ye yerleşmek” özellikle bizim gibi büyük şehir hayatı yaşayan insanlar için bir ütopya. Hayatlarının bir döneminde ulaşmak istedikleri ve uğrunda çaba sarf ettikleri bir kutsal kâse! Oysa sanılandan çok daha kolay ve basit bir değişiklik. Gereken iki şey var bunun için: bir, cesaret; iki, bir miktar nakit. Tabii en önemlisi de bu kararı alabilmek. Bu kararı aldıktan sonrası da iyilik güzellik. Benim bu kararı almama aşk sebep oldu mesela:). @Melonication uğruna kalktım geldim. İyi ki de gelmişim:). Hayatımda değişenler saymakla bitmez ama sanırım en önemlisi sabahları masmavi bir gökyüzü altında kuş sesleri ile uyanıp trafiksiz yollarda seyahat etmek. Bir de sakin hayatın artılarının en büyüğü olan daha çok zaman. 
Tatyos Bey: İstanbul’dan vazgeçmek kolay mıydı peki?
Bişıp: Oradayken düşünce aşamasında zorluydu aslında. “Nasıl olacak?” korkusu oluyor ister istemez. Ama buraya gelince o “İstanbul’dan başka yerde yaşayamam.” mottosunun aslında bi illüzyondan ibaret olduğunu anlıyorsun. Gündelik hayatta ihtiyaç duyabileceğin her şeyi hatta fazlasını İstanbul dışında da kolaylıkla bulabiliyorsun sadece birazcık sosyal hayatından fedakarlık gerekiyor o kadar. 
Tatyos Bey: İstanbul’a dair özlediklerin?
Bişıp: @thecatay ile Cihangir’de çay, @cokbekarim ile Asmalımescit’te kokteyl, @Pozzecco__ ile ömür Starbucks’ta kahve içmeyi özledim:). Bir de Taksim-Bakırköy dolmuşlarını.
Tatyos Bey: Peki hiç geliyor musun İstanbul’a?
Bişıp: Ahahaha aslını istersen pek gelmiyorum. Buradayken o kaosun içine girmek istemiyor insan. Sen Bodrum’a geliyorsun en azından onu biliyorum ama:).
Tatyos Bey: Bodrum ile ilgili bize neler anlatabilirsin?
Bişıp: Bodrum, Ege kasabaları içinde nispeten en şanslı olanlardan biri. Yerlilerin neredeyse tamamının Rodos-Girit kökenli olması ve imar kanununun diğer ilçelere göre daha sıkı uygulanması bunun temel sebeplerinden. Tabii ki yeterli olmuyor, maalesef iki sene sonra sihirli bi şekilde otele dönüşen orman yangınları, reis sever iş adamlarına tahsis edilen kıyı arazileri burada da büyük dert. Ama şu an beni en çok rahatsız eden şey meşhur Camel Beach’e yapılacak olan devasa büyüklükteki “diyanet işleri inanç tanıtım merkezi” inşaatı. Yazları küçük İstanbul’a dönüşüyor adeta şehir ama baharı ve kışı çok güzel. Burada aslında iki türlü hayat akıyor. Yaz hayatı ve kış hayatı; belki de daha doğru bir anlatımla Bodrumluların hayatı ve turistlerin hayatı. Birbirlerine çok seyrek olarak karışıyor bu hayatlar. Buranın yerlileri, o Bodrum’un meşhur mekanlarının hiç birisine gitmezler mesela. Denize girmek için, yemek için, eğlence için gittiğimiz yerler bile farklı ve tabi ki turistlerinkinden daha güzel yerler oluyorlar her seferinde:).
Tatyos Bey: İşin gereği çok geziyorsun. Ege köylülerinin yaklaşımları nasıl?
Bişıp: Ege köylüsünü ben Trakya köylüsüne benzetiyorum. Daha çok çalışmak yerine yaşamaktan daha çok zevk almak üzerine kurulu bir hayat. Misafire alışıklar ve ağırlamak konusunda da çabaları var. Gerçi kırsala doğru ilerleyip İç Ege’ye geçerseniz durum değişiyor. Daha içe kapalı, daha tutucu ve kısmen daha şüpheci bir yaklaşıma bürünüyor hava. Özellikle Denizli’nin bazı yerleri Yozgat’tan, Erzurum’dan farksız. 
Tatyos Bey: Bodrum bir turizm kenti aynı zamanda; turizmdeki krizi nasıl değerlendiriyorsun? 
Bişıp: Turizmdeki kriz doğal olarak kenti çok etkiliyor. Cruise ve uçak seferleri geçen seneye göre %50’den fazla azalmış durumda. Birçok otel, gece klübü vs. sezonu bu hafta açtı; yabancı turistlerin en çok geldiği yer olan Gümbet neredeyse bomboş. Burdaki insanların büyük kısmı doğrudan veya dolaylı olarak turizmle sağlıyor geçimlerini ve turizmdeki bu durum şehrin toplam gelirini de önemli ölçüde etkiliyor. Bodrum’un bu konudaki tek artısı yabancı turistten çok yerli ve paralı turiste hitap etmesi, o yüzden durum çok kötü değil ama bölgedeki diğer tatil beldeleri için durum iç açıcı değil maalesef. 
Tatyos Bey: Okuyucularımıza hangi şarkıyı armağan etmek istersin?
Bişıp: Ben imkân varsa iki şarkı armağan edeceğim.

1.Skyscrappers/ OK Go https://www.youtube.com/watch?v=Rb4lgOiHBZo

2.Wonderwall/ Oasis  https://www.youtube.com/watch?v=bx1Bh8ZvH84

Tatyos Bey: Son olarak söylemek istediğin bir şeyler?
Bişıp: Twitter’da @thebishopman diye biri var, onu mutlaka takip etsinler. Süper yazıyor:).