Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Anlat Bakalım Freud Abi...

2016-10-02 04:27:44

Zaman ötesi muhabirimiz Tatyos Bey bu kez Sigmund Freud'u aldı karşısına... Tatyos Bey'un soruları karşısında tel kadayıf gibi çözülen Freud'un, çocukluk yıllarından özel hayatının hiç bilinmeyen ayrıntılarına kadar verdiği yanıtların psikanaliz dünyasında derin sarsıntı yaratması bekleniyor!

Freud ile Bahçeşehir’deki villasında buluşmak üzere sözleşmiştik, ancak ufak bir sorundan ötürü Esenler Karabayır Mahallesindeki emlak ofisinde buluştuk. (yenge eve adam doldurma demiş). Sorularımıza samimi cevaplar veren Freud ile neler konuştuk bir görelim isterseniz.
Tatyos Bey: Sigmund Freud’u biraz tanıyalım?
S. Freud: Yozgat’a bağlı Sorgun ilçesinde bir toprak ağasının oğlu olarak dünyaya geldim. Kadınların yoğun olarak bir araya geldiği bir ortamda büyüdüm. Ağda, rastık, cımbız gibi materyallere maruz kaldım. Babamın toprak ağası olması müsebbibi ile arkadaşlarıma göre imkanlarım daha iyi sayılabilirdi. TÖB-DER'li Köy Enstitüsü öğretmenim sayesinde aile ilişkileri, cinsel ilişkileri ve yaşamı sorgulamaya başladım. Küçük  yaşlardan beri hayatı dikine yaşamayı seven, tabuları yıkan eğilimlerim vardı. Özgür düşünce ortamını ve hedeflerimi gerçekleştirme adına felsefe okumayı esas aldım.
Tatyos Bey: Hikayenizin sonrasını merak ediyoruz?
S. Freud: Yoğun emek verdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girmeye hak kazandım. Aradığım özgür düşünce ortamını buldum diye sevinirken 2. sınıftayken bir seminerde söz alıp oedipus karmaşasından bahsedince yaka paça salondan çıkarılıp linç yedim; kaburgalarım çatladı, kolum kırıldı. Bu sebepten üniversiteden atıldım. Ertesi gün Yozgat yerel basını tarafından hedef gösterildim, oedipus karmaşasının yarattığı etki sebebiyle sorguna da dönemezdim. Hayatımla ilgili radikal kararlar almam gerekiyordu. Bu sıralarda daha sonraları kitaplaştıracağım Totem ve Tabu ile ilgili fikirlerim gelişti.
Tatyos Bey: Bütün bu yaşananlardan sonra yaşamınıza nasıl yön verdiniz?
S. Freud: Dediğim gibi radikal kararlar almalıydım, aldım. Esenler Karabayır Mahallesinde bir ofis tuttum %8’ den çek kırıp, şirketlere naylon fatura kesmeye başladım, bürokratik işleri de çözüyoruz. Sermaye artınca da müteahhitlik yapmaya başladım; Esenler ve Bağcılarda nazar boncuklu, mozaikli Laz müteahhit binalarının öncülüğünü yaptım (Yozgatlı olmama rağmen). Gayrimeşru dönemlerimdeki çelişkilerden ‘’Uygarlığın Huzursuzluğu’’ kitabını yaşamsallaştırdım.
Tatyos Bey: Ruh çözümleme ile ilgili teorilerinizi ne zaman olgunlaştırdınız?
S. Freud: Bu fikirlerim gayrimeşru dönemlerimde olgunlaştı. İllegalite dönemim ile çocukluk yıllarımın kadınların arasında geçmesinin bir sentezlemesi diyebiliriz. 28 yaşına kadar bir ilişkim olmadı, Libidinal enerjimi kitaplara yoğunlaşmaya ayırdım. Bu dönemde Altınoluk'ta Kaz(İda) Dağlarından bir yazlık aldım. Dışarıdan BAĞKUR'umu da yatırıyorum, fakat BAĞKUR girişim erken olduğundan sonradan SGK ile birleştirip iki senede askerliği düşünce mis gibi erken emekli oldum.
Tatyos Bey: Sanırım o dönemlerde başınızdan bir evlilik geçti? 
S. Freud: Evet ilk evliliğimden Libidinal isimli bir kızım var, Amerikada Psikoloji okuyor. Yaz tatillerinde yanımıza geliyor kısa bir tatil yapıyoruz.
Tatyos BeyTatyos Bey: Halk ile iç içe olmayı seviyorsunuz anladığımız kadarıyla?
S. Freud: Biz nerden geldiğimizi biliriz, halk ile iç içe olmayı seviyorum; bunun için Esenler'de Tekel bayii aldım, dükkanın arka tarafında cingo, Ringo toplaşıp tepedeki 37 ekran tv ye bakarak rakı içiyoruz.
Tatyos Bey: Çayın bitmiş tazeliyorum!
S. Freud: Lütfen ince belli bardakta olsun, tek şeker yeterli kırtlama içiyorumda.
Tatyos Bey: Hayatınızda sizi en çok şaşırtan olay nedir?
S. Freud: 80’li 90’lı yıllarda feodalitenin hakim olduğu semtlerde kafamda çıplak kadın silueti olan resmimin senelerce duvarlardan indirilmemesi beni hep şaşırtmıştır. O kadar ruh çözümlemesi ile ilgili teori ortaya koymama rağmen bu işin içinden çıkamadım.
Tatyos Bey: Günlük hayatta karşılaştığınız sizi en çok yoran, sıkıntıya uğratan olay nedir?
S. Freud: Esnafın yaptığı iş dolayısıyla işlerine konu olan materyallerle cinsel çağrışımlı şaka yapması, manava uğramak tiksinti veriyor artık o derece bir de Yozgatda yaşadığım yıllardan hatırladığım türler arası cinsel ilişkiler bilincimin belini bükmüştü.
Tatyos Bey: Geleceğe dair planlarınız var mı?
S. Freud: Tabi, tüm enteller gibi Egeye yerleşip tekne almayı düşünüyorum. Sonra orada sahaf açabilirim, incik boncuk satabilirim, deniz kabuğu boyayabilirim, organik tarım yapabilirim, Fotoğraf çekebilirim. Plan çok da tabi kısmetse artık.
Tatyos Bey: Son olarak sevenlerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?
S. Freud: Ananıza, bacınıza, kardeşinize sahip çıkın etraf at hırsızı dolu. Gözlerinizden öpüyor fikirlerim ışığında hepinizi selamlıyorum.