Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Ali Selbin: Biri Anteplilere Mutfaklarının Antakya'dan Geçtiğini Söylemeli!

2016-10-02 04:42:03

Tatyos'un bu haftaki konuğu @alil_selbinn ! Nam-ı diğer "menşın Ali"... 
Tatyos: Neden "menşın Ali"? Halkımızın en çok merak ettiği bu konuya açıklık getirir misin?
Ali Selbin: Abi şöyle anlatayım, reel hayatta da geveze bi insanım. Öyle karşıma dünyanın en sıkıcı insanını koy saatlerce konuşuruz hiç dert değil. Yani haliyle bu tivitıra da yansıyor. Bi de Catay’ı çileden çıkarmayı seviyorum sadlkfasdfşlka. Ama menşının uzamasının sebebi sadece bu değil tabi ki, genellikle ayıp olmasın, götü kalktı pezevengin demesinler diye dönüyorum menşınlara. Bi de bazı ruh hastaları var bi yerde bi menşın uzuyor; "hımm bu menşında Ali Selbin eksik" diyip beni alıyolar menşına, ben "ne oluyo burda" derken "aha Ali Selbin geldi menşın uzadı" oluyo. Allahsız hepsi ya! Ha şunu da söylemeden geçmemek gerek sitede menşınlarıma en çok laf eden iki kişiye bak biri Adabazarlı diğeri Çorumlu! Ben daha başka bişey söylemek istemiyorum.
Tatyos: Catay ile boğma rakı hikayeni Catay’dan  dinleyelim.
Ali Selbin: Catay kaçtı yine, çünkü ben burada manipüle ettiği hikayenin doğrusunu anlatacağım. Şimdi herkes biliyor bu Adabazarlı da olsa bu adama ilginç bir sevgim var, Jarrah da arkadaşı,  bi ara Jarrah benden rakı istemişti, yolladım. Sonra madem Jarrah’a yolladım Catay’a da yollayayım dedim, farklı bişey denesin diye anasosnuz yolladım. Ama “meğerse Catay rakı içmeyi bilmiyormuş, 2 kadehte kafayı bulmuş bak burda deliller var (https://twitter.com/thecatay/status/533702504308293633) Boğma rakı hikayesi de böyle sdfasdfgassdga
Tatyos: Antakya mutfağından bahsedebilir misin?
Ali Selbin: Antakya yemekleri dünyanın en harika yemekleridir, bu konuda aksini iddia eden saçmalar net. Bunun için Antakya’nın coğrafi konumuna ve oradan geçen uygarlıklara bakmak yeterli. Şehri M.Ö. 300’ de İskender’in komutanı Seleucos kuruyor, Romalılar, Persler, Luviler, Fenikeliler, Yunanlılar, Araplar, Türkler  falan derken bi sürü uygarlık yerleşiyor, bütün hepsi şehrin kültürünü ve yemeklerini doğal olarak etkiliyor, ayrıca Lübnan ve Halep mutfağı da var, tarıma ve hayvancılığa elverişli topraklar, deniz de var e haliyle yemekler= allah kimse boş yapmasın. Ha bi de  Antepliler bizimle kıyaslıyor yemeklerini! Bak bunlar sıtarvorsçu insanlar tarih, ve coğrafya bilgisinden yoksun insanlar, yemeklerinin alayı zaten Arap mutfağından, biri bunlara Antakya’dan geçmeden o yemeklerin Antebe ulaşmasının mümkün olmadığını söylemeli, bu adamların en büyük kazığı ekmek arası fıstığı tatlı diye satmaktır allahın cezaları.
Tatyos: Bir öğrenci olarak öğrencilerin sorunlarından bahseder misin?
Ali Selbin: Hemen başlayayım, hocalarımız mal ve yalaka, rektör-dekanlar ilgisiz , torpilci öğrencilerin de alayı gerizekalı, kendini geliştirmek inanılmaz zor, normalde okulun buna yardım etmesi gerekirken okul köstek oluyo her şey tamamen öğrenciye kalmış durumda, dolayısıyla üniversiteden mezun olduğumuzda çoğumuz sığır oluyor. Bak bi olay anlatıcam, biliyosun  iç mimarlık okuyorum 1. Sınıfın sonunda Erasmus’a başvuracağım diye gittim danışman hocamın yanına, gel bakalım nerelerle anlaşma varmış dedi, gittik odasına işte otomasyondan bakıyo anlaşma olan okullara ondan sonra diyalog aynen şu:

Hoca: Almanya ve İtalya’da 1-2 okul ile Erasmus anlaşması varmış ama bitmiş.
Ben: Ne yapmamız gerek hocam nasıl halledicez ??
Hoca: Erasmus koordinatörünle görüşeceksin.
Ben: Erasmus koordinatörüm kim?
Hoca: Du bi bakıyım (1-2 saniye sessizlik, otomasyona bakıyor)Aaaa!!! Benmişim ahahahahahahahahhahah (Recep İvedik gülüşünün dişi versiyonu) o iş yatar Alicim  kusura bakma 
Ben: Hocam yaaaa!

Abi olay aynen böyle oldu ve hala okulun Erasmus anlaşması yok, Erasmus bile yapamıyoruz bak.
Tatyos: Antakya’ya gelecek arkadaşlarına neler yapmalarını önerirsin?
Ali Selbin: Antakya’ya gelecek arkadaşlarım öncelikle alabiliyorlarsa  ilk iş ev arsa falan alsınlar, acayip ucuz ve bahsettiğim yerler deniz kenarında falan, böylece Antakya’da sevdiğim insanlarla laik bir devlet kurarız zamanla. Yemek yesinler bol bol, zaten zamanlarının çoğu buna gidecek, arta kalan zamanlarında boğma falan içerler, şelale’ye gidip suda ki masalara oturup rakı-mangal yapsınlar, Kel Dağı’na gidip Lazkiye taraflarına bakıp Suriye Başkanı Laikliğin Muhafızı Sn. Doktor Beşad Esad Hazretlerine selam yollasınlar, bi de keriz turistler gibi takılmasınlar tadını çıkaramazlar Antakya’nın.
Tatyos: Catay ile dostluğunuz nasıl başladı?
Ali Selbin: Olayı kronolojik sırasıyla anlatıyorum, 30 Ocak 2014 saat 14:32 idi @soytaricc hanım ile menşında Darwin ile ilgili geyik yapıyoduk, Catay bana menşın attı, evet ilk menşını bana Catay attı bunu özellikle belirteyim. O zamanlar takipçisi 600-700 falan, baktım süper hesap takip ettim hemen. Uzun bi süre takip etmedi, 17 Temmuz 2014 Dünya Kupası geyiği yeni bitmiş, Catay gündemsizlikten ölüyor, Osmanlıspor kuruldu o gün, Catay geyiğe başladı, ben de hemen ona menşın attım, bak çok iyi hatırlıyorum saat 16: 00 civarıydı, orda beni takip etti ahahahhahahahahahha.  Ondan sonrası işte sanat-sepet floodları falan derken takipçisi arttı ama ben hep vardım sadfsdfasdfas Ha bi de, bu sorudan bağımsız, allan Çorumlusu Enes’i de Catay kadar seviyorum, onu gözden kaçırıyolar.
Tatyos: Neden neşe sıçıyosun?
Ali Selbin: Çünkü hayatım harika, enerjim hiç bitmiyor, yorulmuyorum, etrafımda sürekli harika insanlar oluyor hatta öyle ki çoğunun arasında kendimi hiç geliştiremediğimi farkediyorum ve bu beni kendimi geliştirmeye itiyor. Genel olarak iyi insanlar var hayatımda, arkadaşlarım olsun ailem olsun kuzenlerim olsun örneğin kuzenlerim @saykoplazma ve @KaimSav çocukluğum bunlarla geçti, ve mükemmel bi çocukluktu; gerçek anlamda bir çocuğun yapmak isteyeceği herşeyi yaptık, sokakta futbol da oynadık, toprakla suyla da oynadık hayvanlarla da aşırı haşır neşirdik baykuş bile besledim. Onun dışında örneğin sen, Kangren, Odyo, Catay, Enes, Ekim abi, Pffy, Gavur, Frank, Kumandan, Eröl, Mehmet Ali Gümüş, Güney Kakat, Nick Sorunu, Ulu bey, Bekaryan, Nihan , Maximilien Robespierre gibi çok sevdiğim insanlarla da aram iyi, bir sürü çok değer verdiğim insan da var mesela Maviş, işte arkadaşlarım Burçin, İdil, Anıl,Hidokrat,  Can Bacco, Ata. Yani sürekli eğleniyorum sürekli elenecek zaman geçirecek ve iyi hissettirecek bir sürü insan var etrafımda, hayatımda olumsuz giden tek şey okul afasdfasdfas Ben şimdi neden neşeli olmayayım, sorun bende değil, insanlar aşırı karamsar.