Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Ünsal ÜnlüMİA: Çok büyük bir umutsuzluk var. Kendi yakın çevremde de görüyorum, çıkış noktası bulamayacakmışız gibi… Demin söylediğin “birbirimizden uzaklaşıp kopmayalım” çıkış noktamız olabilir mi?

ÜNSAL ÜNLÜ: Evet, umut burada işte. Bu ülkede öyle korkunç şeyler yaşandı ki, insanlar bütün olanlara rağmen, birlikte yaşamayı becerdiler. Sadece darbeleri kastetmiyorum, çok büyük acılarımız var geçmişimizde. Bu ülkede bir otelin içinde toplanmış insanlar, aydınlar, sanatçılar cayır cayır yakıldı. Bu ülkede bir tane gencecik çocuk, Eskişehir’de bir sokağın dibinde, devlet polis ve vatandaş işbirşiğinde dövülerek öldürüldü. Buna rağmen insanlar birbirinden kopmadı. Sadece toplumun içindeki kötüyü ayıklamak gerekiyor. Bunu yaparken sadece dürüst olacağız. Hangi partiye inanıp oy verdiğinin bir önemi yok, bizim tek bir çatımız var: Bu ülkede yaşamak.

Hiç umutsuz olmadım, hayatım da kolay bir hayat olmadı ama umut hep var. Benim gazetecilik yapmam hala mümkün işte, tırnaklarımla kazıyarak belki ama yaparım. Anlattığım gibi işte, Periscope engelleniyor, Youtube ve Facebook var. Onları da mı engellediler? Tamam, seninle bu röportajı yaptığımız Eymir Gölü kenarına gelirim, herkesi çağırırım, 30 kişi gelir, yine yaparım mesleğimi, programı canlı yaparım. Yayında hep söylediğim cümle, slogan değil işte, hayat felsefesi o: Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz. Uzaklaşırsak, dağılırız. Kimsenin kimseyi yeniden tanıma şansı yok bu ülkede, öyle bir zamanımız da yok. Aklımızı başımıza toplamak zorundayız. Evet zor, ama eninde sonunda başaracağız, inanıyorum ve inandıklarımı anlatmaya devam edeceğim.

MİA: Çok teşekkür ederim bu detaylı, derin sohbet için…

ÜNSAL ÜNLÜ: Ben teşekkür ederim, daimi olsun Reportare röportajları…