Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

O Atatürk Değil!...

2016-10-02 03:39:45

Koray Edin. 43 yaşında, evli ve 11 yaşında bir çocuk babası. Özel bir şirkette satış yöneticisi. Düğün günü çekilen bir fotoğrafı geçen yıl sosyal medyada yüzbinlerce paylaşım aldı. Bunun nedeni fotoğrafın Atatürk’e benzetilmesiydi. Kendi fotoğrafının bu şekilde paylaşıldığını gören Koray Bey ve eşi. paylaşılan fotoğrafların altına sürekli yorum yazarak düzeltmek için ne kadar uğraşsalar da fotoğrafın Atatürk’e değil, Koray Bey’e ait olduğuna inandıramamışlar insanları. 

Sosyal medya dezenformasyonu ile ilgili bir araştırma yaparken kendisine ulaştım ve bu konuda birinci ağızdan yorumlarını duymak, Koray Edin'i tanıtmak istedim.  Bu röportaj da haliyle kendisiyle ilgili bu konuda yapılan ilk röportaj olmuş oldu. Keyifli okumalar...
Röportaj: Tarkan Kaynar

Tarkan: Fotoğrafı Atatürk'e benzetilerek binlerce kişi tarafından paylaşılan biri olarak ne hissediyorsunuz?
Koray Edin: Şaşkınım açıkçası. Şaka gibi, bir bakıyorum hiç beklemediğim yerlerden tweetler, fotoğraflar geliyor.
Tarkan:  Nasıl bir hayatınız var?
Koray Erdin: Tempolu. İşim gereği haftanın 2-3 günü uçuyorum, sabah 7 uçağıyla başlayıp akşam İstanbul’a dönüyorum. Hedefim eşimle beş sene sonra eşimle Ayvalık’a yerleşmek ve bir kitap yazmak istiyorum.
Tarkan: Ne zaman çekildi bu meşhur fotoğraf?

AtatürkKoray Edin: Bu bizim nikahımızdan sonra İstiklal Caddesi’nde eşimle yürürken çekilen bir fotoğrafımızdan bir kesit. 24 Ağustos 2003. Fotoğrafla oynayan da benim bu arada. Bir 10 Kasım günü instagram’de “Atam İzindeyim” diyerek paylaştım. Kendimi Atatürk’e benzetmek aklımdan bile geçmemişti. Elimde sigaram olduğu için Atatürk’e mesaj gönderme duygusu içerisinde öylesine bir paylaşım yaptım. 
Tarkan: İlk anda nasıl tepkiler geldi bu paylaşıma?
Koray Edin: Arkadaşlarım beğendiler falan Derken, kısa süre içerisinde bir sürü mesaj gelmeye başladı. “Ya Koray senin fotoğraf her yerde paylaşılmaya başlandı, millet profil fotoğrafı yapıyor” falan şeklinde” beni haberdar ettiler. Hatta Pascal Nouma bile altına “İşte karizma budur” yazıp Atatürk zannederek paylaşmıştı. Hızla çoğaldı tabi.
Tarkan: Eşinizin yorumu ne oldu?
Koray Edin: Eşim bir fotoğrafın altına “Arkadaşlar bu Atatürk değil, benim kocam” yazmasına rağmen insanları inandıramadı. Bir taraftan da hayatımıza bir keyif de geitrdi. Oturuyorsunuz, yorumları okuyor, beğenileri takip ediyorsunuz falan. Bizim şirketten bir yönetici arkadaşımız da yorumlara yazmış “Bu Atatürk değil, bizim arkadaşımız Koray Edin” diye. Tepkiler gelmiş; “Siz Atatürk’ü bile kabul edemiyorsunuz, bizden iyi mi tanıyacaksınız?” şeklinde. 
Tarkan: Başka ne gibi yorumlar ve tepkiler oldu?
Koray Edin: Bir twitter fenomeni profil resmini yapmıştı. Ona tweet attım ve fotoğrafın doğrusunu yazdım ve fotoğrafın orjinallerini gönderdim ona. Adam dedi ki “Nasıl olur? Ben bu fotoğrafı büyüttürdüm, çerçeveletip evimin duvarına astım”. Dedim “indirin onu, ama ben olarak kabul ederseniz isterseniz kalsın”. Böyle enteresan şeylerle karşılaştığım gibi daha da enteresanı; paylaşılan bir tweette Şangay’da bir restoran duvarında gördüm fotoğrafımı. Hayatımıza bu şekilde bir eğlence de getirdi açıkçası. Pascal Nouma’nın tweeti de Beşiktaşlı olmam itibariyle hoşuma gitmedi değil aslında. Sözcü Gazetesi facebook sayfasında profil fotoğrafı yaptı. Onlara da yazdım, durumu anlattım ve kaldırdılar. 

AtatürkTarkan: Sosyal medyayı aktif kullanıyor musunuz?
Koray Edin: Çok değil, twitter takip ediyorum ama yazmıyorum. Gazete okuma alışkanlığım yok o yüzden twitter benim için hızlı bir gazete yerine geçiyor. 
Tarkan: Twitter bir gazete ise yanlış bilgiye de rastlamıyor musunuz?
Koray Edin: Tweeti paylaşana bakıyorum. Bana göre doğru isimler paylaştı ise ona göre güvenebiliyorum.
Tarkan: Her siyasetin kendi liderini ikonlaştırdığını bu anlamda bazen fotomontajla alakasız yerlerde onu yerleştirerek yücelttiğini de görüyoruz. İnsanların bu şekilde sorgulama araştırmama, çabuk paylaşma gibi tepkileri sizce neyin yansıması?
Koray Edin: İnsanlar onları mutlu edecek şeyleri kabul etme yönünde daha eğilimli oluyorlar. Daha ısrarcı, inatçı oluyorlar. Zaten bana göre Türk milleti de biraz bu yüzden de kaybediyor. Yani çok fazla Pollyanna’cıyız, bizi mutlu eden bir şey gördüğümüz zaman “hayır o öyle değildir” demiyoruz hiçbir zaman. Onu gördüğünde yanlış olduğunu bilse de kabul etmek istemiyor.
Tarkan: Çabuk mu kutsallaştırıyoruz bir de sizce? Bizde küçüklükten beri liderler tartışmaya kapalı şekilde yönetici, asker, devlet adamı yönüyle öğretilip insani özellikleri pek bilinmediği için mi sorgulayıcı ve bilimsel bakamıyoruz acaba?  
Koray Edin: O onu mutlu ediyor işte. Keyif unsurunu eşit durumda görüyorum.

AtatürkTarkan: Eşiniz ve çevreniz dışında, mesela yolda yürürken sizi Atatürk’e benzetenler oldu mu? Sakal bırakmanız bu yüzden mi?
Koray Edin: Hayır, sakalı tamamen eşim beğendiği için bıraktım. Evet yolda yürürken benzetenler çok oluyor. Fotoğraf öncesinde de sonrasında da . Ama benim klasik cevabım “Bu 1.90 üzeri boyla Atatürk olmam mümkün değil zaten” oluyor. 
Tarkan: Nerelisiniz? Atatürk’le hemşerilik var mı? 
Koray Edin: Düzce’liyim. Ama baba tarafım göçmen, anne tarafım Boşnaktır. Makedonyalı olmamın da benzerliğe bir etkisi de var sanırım.
Tarkan: Ailenizde asker var mı?
Koray Edin: Hayır yok
Tarkan: Siyasetle ilgileniyor musunuz? Kendinizi siyasal olarak hangi çizgide tanımlıyorsunuz?
Koray Edin: Tamamen Atatürkçüyüm. Milliyetçi biriyim. Chp’ye yakınım ama Kılıçdaroğlu’na çok yakın görüşte değilim. 
Tarkan: Size benzeyen kardeşleriniz var mı? Erkek kardeş özellikle?
Koray Edin: Hayır sadece babamın ilk evliliğinden ikiz kız kardeşlerim var. Erkek kardeşim yok.
Tarkan: Atatürk’e benzetilmenin avantajları var mı? Sinema ya da reklam dünyasından bir teklif aldınız mı hiç? Ya da böyle bir teklif gelse ne yapardınız? 
Koray Edin: Çanakkale Kara Savaşlarının başlangıç tarihi olan 25 Nisan’da ailemle birlikte Anıtkabir’e de gittik. İçeride müzeyi gezerken fark ettim ki bazı pozlarım Atatürk’e benziyor. Belki bu bir şartlandırılmışlık kendimce. Teklif gelir de oynarsam bu şartlanmanın da olumlu etkisi olur ve oynamaktan gurur duyarım. Boy sorununun da sinema teknikleriyle halledilebileceğini düşünüyorum.
Tarkan: Teşekkürler.

REPORTARE'NİN NOTU:

Arkadaşımız Tarkan Kaynar'ın röportajı internet üzerinde "kaynağı ve içeriği sorgulanmadan gerçekleştirilen paylaşımlara" çarpıcı bir örneği anlatıyor. Röportajın kendisi de ilginç ve ironik biçimde benzer kaderi paylaştı.

T24 sitesi bizimle herhangi bir temasa gerek duymaksızın röportajın tamamını yayınladı. Röportaj kaynağını "REPORTARE" yerine "RÖPORTARE" olarak belirten T24, muhtemelen bir yanlışlıklar zincirinin başlatıcısı olduğunun da farkında değildi. Kendilerini uyardık fakat ne bize bir dönüş yaptılar ne de yanlışı düzeltme yoluna gittiler. T24 yayınını okumak için TIKLAYINIZ

Ardından bu kez ODATV, röportajımızı yayınladı. Ama ODATV editörleri, röportajın kaynağına gitmek yerine T24'ten ve üstelik T24'ün yanlışını da "kopyalayarak" aldıkları metni yayınladılar. ODATV yayınını okumak için TIKLAYINIZ.

Radikal Gazetesi yanlışlıklar komedisini daha da büyüttü... Röportajımızı ODATV den alan Radikal, bu kez "röportaj kaynağı" olarak ODATV yi göstererek, sanki röportaj ODA TV tarafından yapılmış izleniminin yaratılmasına katkıda bulundu. RADİKAL yayınını okumak için TIKLAYINIZ.

YENİ AKİT, benzer biçimde, muhtemelen T24'ten aktarmış röportajı... Tabii REPORTARE yerine RÖPORTARE ibaresiyle... YENİ AKİT yayınını okumak için TIKLAYINIZ.

YENİ ŞAFAK durur mu? O da aynı biçimde RÖPORTARE ibaresiyle yayınlayıvermişler röportajı... Yeni Şafak yayınını okumak için TIKLAYINIZ.

Eh CNN TÜRK geri kalır mı? O da kopyalayıp RÖPORTARE ibaresiyle alıvermiş röportajı... CNNTürk yayınını okumak için TIKLAYINIZ

TAKVİM de röportajı RÖPORTARE ibaresiyle alanlardan... TAKVİM yayınını okumak için TIKLAYINIZ.

AKŞAM Gazetesi bir değişiklik yapıp, röportajı VATAN Gazetesinden almış :) Tabii "RÖPORTARE" ibaresiyle... AKŞAM yayınını okumak için TIKLAYINIZ

VATAN Gazetesi de AKŞAM'a ilham veren yayınını RÖPORTARE ibaresiyle vermiş... VATAN yayınını okumak için TIKLAYINIZ