Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Londra seyahatimde dostum Engin Yıldız "burada çok ilgini çekecek, müzisyen bir çift var" deyince ne yalan söyleyeyim, gezip tozmak varken röportaj yapma konusunda çok da istekli davranmadım. Ama Engin durup dururken söz etmez birilerinden... Merak da etmedim değil. Gözlerimdeki anlık merak pırıltısını farkeden Engin "bak sana ne dinleteceğim" diyerek "Kurtar Yarab" ı açtı... Bu şarkıyı dinleyip, Londra'dayken EbruliMuharrem ile görüşmeden dönmek? Eh artık olacak şey değildi... Londra'nın mütevazı bir semtinde aynı zamanda ev olarak kullandıkları stüdyolarının kapısını tıklattığımızda Muharrem açtı kapıyı. Ertesi gün için sözleştik. "İşte sabahtan gelin" dedi... "Saat 15:00 gibi falan..."

 

Sözleştiğimiz üzere "sabah saatlerinde", saat 15:00'te buluştuk Ebru ve Muharrem'le. Küçük bir oturma alanı, stüdyo ve Ebru'nun çalışma odasından ibaret hayli mütevazı bir mekânda aşkla yoğrulmuş bir hayatın içine sızmaya çalıştık.

Muharrem ne kadar konuşkansa, Ebru o kadar suskun. Ebru ne kadar dışa dönükse, Muharrem o kadar içe dönük. Birbirlerini müziğin büyülü dünyasında eriyerek tamamlıyorlar. Sınırları belirgin bir dünya, menzili belirli bir yolculuk değil paylaştıkları.  Biraz karanlık ama neşeyi, umudu ve bilinmezlikleri barındıran girift bir yaşam formu. İçinde hayatı kabulleniş de var, dik başlı bir direniş de, yaşanılan anın şarabi tadı da, geleceğe dair kaygılar da, umutlu bir bekleyiş de var...

Arabesk Funk ya da Funky Arabesk diyorlar yaptıkları müziğe. Doğuyla Batıyı kesiştiren, iç içe geçirip yoğuran ve ortaya ne Doğu'lu ne Batı'lı ama hem Doğu'lu, hem Batı'lı ezgileri "fışkırtan" bereketli bir alan bu Funky Arabesk dedikleri... Muharrem Klasik Türk Musikisinden Klasik Batı müziğine uzanan çok geniş bir alanda at koşturuyor. Ebru ise sıradışı bir gırtlağa sahip. EbruliMuharrem, Ebru'nun eşsiz gırtlağını da enstrüman olarak kullanan farklı bir müziğin peşinde.

"Yaşayacak kadar" para kazanıp, sadece ve sadece müzik yapmak üzerine kurgulanmış bir hayatları var. Fazlasını ne umuyorlar ne de istiyorlar şimdilik. Gelecek?... Kim bilebilir ki?Biri Anadolu toprağında, diğeri Avrupa'da doğmuş, Londra'yı yurt bellemiş, uzaktan izledikleri Türkiye için dertlenen iki asi ve aşık insanın hayatlarına dalmaya hazır mısınız? Öyleyse buyurun: EbruliMuharrem!

Röportaj: Sinan Dirlik

Fotoğraflar: Sinan Dirlik- Engin Yıldız

Özel Teşekkür: Engin Yıldız