Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Türkiye sinemasının neye ihtiyacı var diye bir soru sorsak, çok uzun bir liste çıkar karşımıza sanırım. Bu zaten sinemacıların da seyircinin de uzun yıllardır konuştuğu ve çözüm aradığı bir konu. Bu sorunun aslında ülkedeki birçok soru ve sorunla kesiştiği başka bir nokta var; kâh görmezden gelinen kâh görsek de çözemediğimiz. Ülkenin siyasetinin de, basınının da, ekonomisinin de, eğitiminin de temel sorunlarından biri bu: Daha çok kadın katılımı, üreten, ürettiğinin karşılığını alabilen kadınlar. 
Sinema her sektör gibi erkek egemen bir sektör… Ki bu, dünyada da böyle maalesef!  Daha çok kadın yönetmen, senarist, hakkı yenmeyen, yaş ve fiziksel görünümün kariyerlerini sonlandırmadığı kadın oyuncu istiyoruz. Ve lütfen daha çok kadın hikâyesi! Mümkünse kadınların gözünden anlatılmış. 
Sinemaya dair röportajlar yapmak niyetiyle katıldım Reportare ekibine. İlk röportajımı da hem sevdiğim bir arkadaşım, hem de ilk filmini merakla beklediğim bir kadın yönetmen olan Gözde Kural’la yaptım. Gözde Kural Ankara’da doğdu. Ankara Özel Arı Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık ve Sinema Televizyon bölümünü bitirdi. Birkaç reklam filmi ve müzik klibi çektikten sonra ilk uzun metrajlı filmi Toz’u çekti. Çekimleri biten ve post-production aşamasında olan film sanırım ve umarım 2016 ortalarında seyirciyle buluşacak. 
Laf lafı açtı; sinemadan, kadınlık hallerinden, hayattan bahsettik. Derdimiz de keyfimiz de bolmuş meğer, uzun uzun konuştuk. İyi okumalar…
Röportaj: Gözde Hatunoğlu