Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Kültür - Sanat

Bir Kıyamet Alâmeti: Duhân-ı Mübîn

Bir Kıyamet Alâmeti: Duhân-ı Mübîn

12 yıldır İsveç'te yaşıyor Hakan Akçura. Miladını tam olarak hatırlayamadığım internet arkadaşlığımız, onun seyrek ve kısa süreli İstanbul ziyaretlerinde, benim tadı damağımda kalan Stockholm ziyaretimde şerbetlenerek aklına…k ki Gezi'nin olağanüstü atmosferinin objektif bir gözle değerlendirildiği, belgesel tadındaki o röportaja ait bütün kayıtlarım kayboldu. Çok kızdığını biliyorum Hakan'ın ama o da mahcubiyetimi anladığı için fazla ezmedi beni.
Kendi Karanlığımızın Aynası

Kendi Karanlığımızın Aynası

Altay Öktem’in şiirleriyle ilk tanışmam 1993 yılında Cem yayınlarının şiir dizisinden çıkan “Beni Yanlış Öptüler Aslında” kitabıyla oldu, yanılmıyorsam aldığım ikinci kitabı ise yine aynı seriden çıkan “Çamur Şiir… olmalı. “Çamur Şiiri” kitabının girişinde oğluna ithafen yazdığı “Berkay’a bağışladığım kirli dünya için pardon!” notu aslında Altay Öktem’in şiire ve hayata bakışını anlamak için kısa ama yeterli bir özet…
Yakın Temas Caz!

Yakın Temas Caz!

İlk gençlik yılları, internet yok, yayınlanan kaset ve plak sınırlı, her şeyi bulamıyorsun, hoş zaten ne aradığını da bilmiyorsun, eş dosttan yurt dışına giden, tanıdığı olanlardan kaset, plak rica etme zamanları. Bulabildiği…ğiller, anons duyuluyor; "şimdi Pink Floyd ve arkadaşlarından dinliyoruz, dı vol yani duvar". Hayal meyal Meridyen ve Frekans programlarını hatırlıyorum Hard Rock ve Heavy Metal için. Üstelik tüm albümler baştan sona kadar çalınıyor.