Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Cibalikapı Balıkçısı“Burası eski meyhane kültürüyle günümüz arasında bir köprü, bir müdavim mekanı. Eski Türk filmlerinde, Nubar Terziyan'ın meyhaneleri vardı ya, işte öyle bir yer. Ahşap bina, ahşap zemin, tahta masa ve sandalyeler. Salaşın sıcaklığı, temizliğin ferahlığı… Cibali'de, tarihi Cibalikapı'nın hemen yanıbaşında, Hasköy'den, tarihi Galata kulesi'ne, Topkapı Sarayı'na uzanan nefis bir panorama. Moda'da Anadolu yakasının denize, yeşile uzanan en güzel yolunda, Tarihi Moda İskelesi inişinde. Fonda taş plakların derinden gelen keyifli sesi, rembetikolar, Yorgo Bacanos'lar, Münir Nurettin'ler, Udi Hrant'lar...” Cibalikapı Balıkçısı, web sitesinde eksiği var fazlası yok, bu sözlerle anlatıyor kendisini.

Eski bir gazetecinin, Behzat Şahin’in gerçekleştirilmiş düşlerinden sadece biri Cibalikapı. “Sektörleşme” sürecinde önce okuyucudan, sonra gazeteciden vazgeçen mesleğe veda edip yepyeni denizlere yelken açmış Behzat Şahin. Lafın gelişi değil, gerçekten tekneye atlayıp, Türkiye kıyılarından çıkıp, şu ada senin, bu ada benim; yeni kültürlerin, yeni lezzetlerin peşinde Ege ve Akdeniz kıyılarını ülke ülke geziyor. Behzat'ın gezi notları Yacht Dergisi'nde yayınlanıyor.

“İstanbul Meyhaneleri” röportaj dizisine karar verdiğimde nereden başlayacağım konusunda en küçük bir tereddütüm olmadı. Moda'daki dükkan açıldığından beri mezeleriyle, atmosferiyle benim için adeta bir vaha haline gelen Cibalikapı Balıkçısı’ndan başlamalıydım. Mesele uzun rotalarının arasına dalıp, “patronu”, Behzat Şahin’i dükkânda yakalamaktı ki twitter koştu imdadıma. @cibalikapiB hesabına şirin bir sataşma yapıp kenara çekilince, Behzat’ın “gel yahu iki kadeh içip laflayalım” demesi çok sürmedi. “Ağıma düşürdüğüm” meyhanecimi röportaja ikna etmek de zor olmadı. İkimiz için uygun bir tarih belirleyip, Cibali’deki dükkânda buluşmak üzere sözleştik.

Hayli uzun bir sohbetten süzülenleri okumaya hazırsanız… Haydi bakalım…

Röportaj: Sinan Dirlik, Ocak 2017

Fotoğraflar: Tuna Giritli