Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Ekim ayında gerçekleştirilen Paris Otomobil Fuarı’nda yeni i30’un dünya lansmanını yapan Hyundai, Türkiye’de de i20 ile yerli üretim yapıyor ve en çok satışı bu modelden elde ediyor.

Yaz boyunca tüm dünyanın takip ettiği Euro 2016 Avrupa Şampiyonası’nın da resmi sponsorluğunu üstlenen marka, mücadeleci marka kimliğini de yapmış olduğu sponsorluklarla gösteriyor.

BrandMap, Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker ile Türkiye’de yükselişe geçen Hyundai markasının konumlandırmasını, yeni tasarım kimliğini ve Euro 2016 sponsorluğunun markaya olan katkılarını konuştu.

 Röportaj: BrandMap

BrandMap: Kısaca Hyundai’nin marka tarihinden bahseder misiniz? Hyundai markası hangi tarihte nerede kuruldu?

Önder Göker: Hyundai, 1967 yılında, Güney Kore’de kuruldu. Dünyadaki otomotiv markaları arasında en yeni otomotiv markası ve en büyük özelliği en hızlı büyüyen otomotiv markası olması. Interbrand’ın yapmış olduğu marka değeri araştırmasına göre geçen sene dünyadaki bütün markalar arasında Hyundai 39. Sırada yer aldı. Marka değeri 11 milyar Dolar. Hyundai 1998 yılında KIA’yı satın aldı. Hyundai Motor Group olarak geçen sene 8 milyon araç sattı. Bu sene de o sayının üstüne çıkılmaya çalışılıyor. KIA dışında, Hyundai tek başına bu sene 5 milyon araç satmayı hedefliyor.

 BrandMap: Hyundai şu anda kaç ülkede bulunuyor?

Önder Göker: Şu an Hyundai’nin 140 ülkede satış dağıtım kanalları bulunuyor.

 BrandMap: Hyundai’nin marka konumlandırması ve marka kimlik özellikleri nelerdir?

Önder GökerÖnder Göker: Hyundai’nin özünde felsefe olarak, müşteriler için en çok satan marka değil, en çok sevilen marka olmak yatıyor. Hyundai’nin tüm dünyada beş adet temel ilkesi bulunuyor. Birinci ilke Müşteri. Bu anlamda müşteri memnuniyeti en önemli kural. Rekabet, İş Birliği, İnsan ve Küresellik markanın diğer temel ilkelerini oluşturuyor. Markanın en büyük özelliklerinden biri de “mücadele”. Marka son yıllarda gördüğünüz üzere “i” serileri ile birlikte tasarım felsefesini de değiştirdi. İlk olarak Türkiye’de “i30” ile başladık. Akıcı tasarım deniyor bu felsefeye, tüketici tarafından bu tasarım çok beğenildi. Onun üzerine bütün yeni modeller devam ediyor.

 BrandMap: Satışların artmasında tasarımdaki bu değişimin nasıl bir etkisi oldu?

Önder Göker: Günümüzde tüketiciler eskiye oranla tasarıma çok daha fazla önem veriyor. Hatta bazı modellerde ve segmentlerde fiyat ikinci planda kalıyor. Özellikle SUV segmentinde tasarım ön planda.

 BrandMap: Az önce Hyundai markasının en büyük özelliği mücadele dediniz, bu yüzden mi futbol sponsorluğuna yöneldiniz?

Önder Göker: Evet. Hyundai olarak 2000 yılından 2020’ye kadar hem Avrupa hem Dünya şampiyonalarında futbolda ana sponsor olarak yer alıyoruz. Tabii bu sponsorluklarda ciddi maliyetler söz konusu ama marka bilinirliğine çok faydalı olacağını düşünüyorum.

 BrandMap: Sponsorluk sonrasında herhangi bir araştırma yaptırdınız mı? Geri dönüşlerini nasıl oldu?

Önder Göker: Geçtiğimiz Haziran ayında başlayan EURO 2016 süresince, Mayıs sonundan Temmuz ortasına kadar bütün iletişim planlarımızda EURO 2016 sponsorluğunu kullandık. Aracımızı test eden müşterilerimize çekilişler düzenledik, turnuvalara götürdük, bayii teşkilatları arasında satış müdürleri, satış danışmanları arasında yarışmalar yaptık. Medyadan arkadaşlarımız bizlerle birlikte oldu. Marka bilinirliği ve iletişim açısından çok faydalı oldu.

BrandMap: Şu an en çok talep gören markanız hangisidir?

Önder Göker: Biz hem ithal hem yerli üretim satıyoruz. Yerli modellerin payı yüzde 45 en çok talep gören ve en çok sattığımız markamız yerli üretimimiz olan i20 markası.

 BrandMap: Euro 2016’dan sonra Tucson’a nasıl bir ilgi var?

Önder Göker: Tucson’a ilgi büyüyor. Markanın SUV segmentinden aldığı pay yüzde 11, bu sene 4300 adet Tucson sattık. Bu seneki toplam satışlarda da Tucson’un payı yüzde 16 oldu. Aynı zamanda o segmentte en çok satan benzinli SUV özelliğine sahip.

 BrandMap: Genel olarak baktığımızda pazar payında son yıllarda nasıl bir sıçrama var?

Önder Göker: 2015 yılı hem sektör için hem de markamız için çok pozitif geçti. Geçen sene 51.743 satış gerçekleştirdik. Pazar payımız toplamda yüzde 5.30’du. Sıralamada beşinci markaydık. Ama en büyük özelliğimiz geçen sene güçlü bayi teşkilatı ile birlikte perakende bireysel satış oranımızı arttırmamız oldu. Bu markamız için gerçekten önemli bir başarıdır. Geçen sene toplam perakende satış oranı yüzde 70’e çıktı.

 BrandMap: Az önce sevilen bir marka olmaya çalışıyoruz dediniz. Hyundai marka bağlılığını arttırabilmek için ne gibi çalışmalar yapıyor?

Önder Göker: Marka bağlılığını artırmak için yıllar önce çalışmaya başladık. Çeşitli marka bağlılık programlarımız var. Otomotiv sektöründe artık kullanılan teknolojiler ve tasarımlar aynı; ürünler hemen hemen birbirine yakın. Burada fark yaratan konu satış sonrası hizmet. Hyundai markası da özellikle son 10 yılda satış sonrasına büyük yatırım yaptı. Biz Hyundai satış sonrası servisinde müşterilerin kapısından araçlarını alıyoruz, onarımlarını yapıyoruz ve teslim ediyoruz. Havalimanlarında hizmetlerimiz var. Randevu programları çok iyi çalışıyor. Bu sene servislerde yeni başladığımız bir otomasyon projesi var. Serviste müşteri beklemede otururken aracının hangi aşamada olduğunu görebiliyor, ne zaman teslim edileceğinin bilgisini alabiliyor. Bunların hepsi müşteri memnuniyeti için yaptığımız programlar.

 BrandMap: Türkiye’de bir Ar-Ge merkeziniz bulunmuyor ama Ar-Ge’ye globalde çok büyük yatırımlar yapıyorsunuz. Bunun markaya etkisi oluyor mu?

Önder Göker: Hyundai dünyada Ar-Ge’ye çok büyük yatırımlar yapıyor. 11 tane Ar-Ge merkezimiz var. Her sene milyar dolarlık yatırım yapılıyor. Tasarım ve teknolojinin bu noktaya gelmesinde de etkisi çok büyük Ar-Ge merkezlerimizin.

 BrandMap: Sosyal sorumluluk projeleriniz ya da sürdürülebilirlik alanında çalışmalarınız neler?

Önder Göker: Sürücüsüz araçlar ile ilgili çalışmalarımız bulunuyor.  Türkiye için erken olabilir gerçi ama yine de hibrit modellerimiz için bazı çalışmalarımız var. Planları hızlandırıp her an öne çekebiliriz.

 BrandMap: Ülke gündemi otomotiv sektörünü nasıl etkiledi?

Önder Göker: Şu an sekizinci aydayız. İlk yarı sonuçlarına baktığımızda marka ve sektör olarak sonuçların beklentilerin üzerinde olduğunu gördük.  Tabii bu sevindirici bir durumdu.  Fakat Temmuz ayında yaşanan kalkışma, sayın Başbakan’ın açıklamış olduğu ötv muafiyeti müşterilerin beklentilerini değiştirdi. Marka olarak showroom girişlerimiz yüzde 50 düşüş yaşadı. Buna rağmen Temmuz ayını  başarılı kapattığımızı söyleyebilirim. Rusya ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçları, yine Başbakanımızın açıklamış olduğu borçlarla ilgili yeniden yapılandırmalar iç pazarı olumlu yönde destekleyecektir. Biz marka olarak umutluyuz.

 BrandMap: Hyudai Türkiye, diğer tüm Hyundailerin bulunduğu ülkeler içerisine nasıl bir konumda şuan?

Önder Göker: Çok küçük bir konumda. Hyundai’nin dünyada bu seneki satış hedefi 5 milyon; bizim bu seneki satış hedefimiz ise 50 bin civarında. Önümüzdeki günlerde de pazar payımızı korumaya devam edeceğiz. Son yıllarda üretim kapasitemizi arttırdık. Şu anda 245 bin araç üretebilecek kapasitemiz var. İlk yedi ayda 133 bin araç ürettik; geçen yıla göre üretimde yüzde 8 artış oldu. Bunların yüzde 90’nını 120 bin tanesini ihraç ettik, bu da bir önceki yıla göre yüzde 10 artış demek.Şu an Avrupa’da 40’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz, bu sene Temmuz ayının sonunda 1 milyonuncu aracımızın ihracatını gerçekleştirdik. Bununla gurur duyuyoruz. Ekonomiye katkısı, satış hacmi çok büyük olmasa da üretim olarak Türkiye stratejik bir noktadadır. Yeni pazarlarımız Yeni Zelanda, Hong Kong ve İran olacak. Dört segmentte A, B, C1 ve SUV’da Hyundai’nin modelleri ilk üç arasında yer alıyor. Bir de i20 modelimiz 7. ayda en çok satan 7. modelimiz oldu. İlk 7 ayda da otomobil pazarında ilk 10 içerisinde yer aldı.

Hyundai Motor Company

1967'de kurulan Hyundai Motor Company bugün otomotiv üretiminde Kore'nin tartışılmaz lideri, dünyanın ise önde gelen otomotiv üreticilerindendir. Şirket 60 binden fazla personeli ile Hyundai Grubu'nun temel taşlarından birini teşkil etmektedir. Hyundai Motor Company'nin yılda 1.7 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip Ulsan fabrikası, dünyanın en büyük entegre otomotiv üretim tesisidir. 1995 yılında, yıllık 100.000 adet üretim kapasiteli ağır ticari araç fabrikası Jeonju, 1996 yılında ise yıllık 300.000 adet binek araç kapasiteli Assan fabrikası üretime geçmiştir. Talebin gelişimine paralel olarak Hyundai Motor Company Yulcheon'da yıllık 500 bin adet araç kapasiteli yeni bir fabrika kurmayı planlamaktadır. 1998 yılında Kia firmasının da satın alınması ile Hyundai, Kore otomotiv pazarının yüzde 70'inden fazlasını elinde bulunmaktadır. Kuruluşundan sadece 29 yıl sonra 10 milyonuncu aracın üretimini gerçekleştirilen HMC, 2004 yılında ise 10 milyonuncu aracının ihracatını yapmıştır. Hyundai Motor Company Kore'de birçok ilke de imzasını atmıştır. Bunların arasında Kore'nin ilk spor otomobili Scoupe (1990), hidrojen ile çalışan araç prototipi, düşük emisyonlu araç prototipi, elektrikli araç üretimi, ultra hafif aluminyum araç ve hibrid araçların üretimleri sayılabilir.